Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "рецепт"

Брзо и вкусно, идеално за подготовка кога сте во брзање или кога не сакате да се задржувате во кујна подолго време Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер *

Read More

Освежителен, летен десерт за чија подготовка ќе ви требаат околу 30-тина минути. Одличен во комбинација со кафе или чај. Потребни состојки: * 1 готово лиснато тесто * 3 големи праски * 1 јајце * Шеќер во прав * 1 лажица лимонов сок Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 220 степени. Исечкајте ги

Read More

Дајте му посебен вкус на вашиот омилен будилник, утринското турско кафе, и додајте кардамом Потребни состојки: * 230 милилитри вода * 1 лажица турско кафе * 1/8 лажица кардамом * Шеќер (по избор) Начин на подготовка: Сипете ја водата и шеќерот во ѓезве и почекајте да зовријат, па тргнете ги од оган

Read More

Малку време за подготовка за големо уживање. Овој рецепт ќе ви послужи за секоја прилика. Потребни состојки: * 250 гр. слатка павлака * 3 лажички капучино со вкус на карамел или лешник * 2 јајца * 3 лажици шеќер * Какао за гарнир * Кора од портокал или лимон за гарнир Начин на

Read More

Без премногу да ви одзема време и без печење, овој лесен десерт е уште една идеална опција за топлите денови. Потребни состојки: * 150 гр. бисквити * 2 дл. млеко (За чоколадниот фил): * 2 пудинзи од чоколадо * 4 лажици шеќер * 3 лажици сечкани лешници * 100 гр. чоколадо за готвење *

Read More

Алкохолниот гигант по 150 години постоење на брендот на виски Џек Даниелс конечно ја откри вистинската приказна како дошло до употреба на препознатливиот рецепт за дестилација кој бил пренесен од црнечкиот роб Нирис Грин кој бил во сопственост на Ден Кол. Претходно се сметаше дека

Read More

Ако некогаш сте помислиле дека палачинките со дупчиња се готварска грешка, тогаш сте се излажале. Напротив, за нив постои таен руски рецепт. Потребни состојки: * 1 шолја јогурт * 1 јајце * 1 шолја брашно * 1/3 лажичка сода бикарбона * 1 лажичка масло * ½ шолја кисела вода * 1 лажичка шеќер *

Read More

Предлог за брз и лесен ручек кој нема да ви одземе премогу време за подготовка. Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер * 10 гр. масло * 3 чешниња лук *

Read More

Задоволство во три слоеви кое ќе ве освежи во летните горештини. Потребни состојки: (за жолт фил) * 2 жолчки * 3 лажици шеќер * 50 гр. бело чоколадо * 1 ванилин шеќер * 1,5 децилитри слатка павлака * 5 гр. желатин (за розев фил) * 250 гр. јагоди * 4 лажици шеќер * 5 гр. желатин * 1,5 децилитри

Read More

Од денеска, маслото од канабис е веќе достапно во аптеките низ државата без лекарски рецепт, информираше преку социјалните мрежи Министерството за здравство. Со тоа велат дека им излегуваат во пресрет на барањата на граѓаните и стручната јавност, чии забелешки ги вградиле во законско решение во март

Read More