Saturday, Mar 18, 2023
HomePosts Tagged "Република Српска"

Пензионираниот генерал и поранешен началник на армијата на Босна и Херцеговина, Сефер Халиловиќ изјави дека ако биде спроведен референдум во Република Српска истата ќе исчезне и тоа ќе значи крај на Дејтонскиот договор и стапување во сила на Уставот на БиХ. „Никого не заплашуваме, но

Read More

Српскиот претседател, Томислав Николиќ и премиерот на Србија, Александар Вучиќ по средбата со лидерите на РС во Белград, соопштија дека нема да го поддржат спорниот референдум, но и дека нема да интервенираат во обид да го спречат. На состанокот присуствуваа и претседателот и премиерот на РС,

Read More

Република Српска нема да се откаже од референдумот за Денот на РС во Република Српска и тој ќе биде одржан на 25 септември, повтори денеска претседателот на РС, Милорад Додик, во разговорот со рускиот амбасадор во БиХ, Петар Иванцов. Како што соопшти кабинетот на претседателот Додик,

Read More

Укинувањето на смртната казна во Босна и Херцеговина е една од главните цели на политиката на човекови права на ЕУ и таа обврска се однесува на секоја земја која се стреми кон членство во ЕУ, изјави портпаролката на Делегацијата на ЕУ во Сараево и на

Read More

Претседателот на Република Српск, Милорад Додик изјави денеска дека Република Српска никогаш не била лишена од опасноста да исчезне, дека тоа и сега е случај, но дека тој има доверба во Србија, односно во премиерот Александар Вучиќ и претседателот на Србија Томислав Николиќ. Додик истакна дека

Read More

Долго најавуваните протести и контрапротести во Бања Лука, престолнината на Република Српска, денес завршија мирно иако имаше голем број на политички провокации и предвидувања за насилни судири. Поддржувачите на опозицијата под слоганот „Да ја ослободиме Српска“ побараа формирање на влада за национален спас и итно

Read More

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека има информации за можна ескалација на немири на партиска основа во Република Српска при одржувањето на протести закажани и од владејачките и од опозициските партии на 14 мај во Бања Лука. Вучиќ вели дека неговата загриженост се должи на информациите

Read More

Група на специјалци од Република Српска извршија „спектакуларен“ грабеж на комбе кое пренесувало пари на Уни Банка, а целата нивна акција е фатена од безбедносните камери во возилото кое се движело на автопатот заедно со придружба од еден автомобил во кој биле сместени обезбедувачи од

Read More

Балканските држави во изминативе 12 часа осамнаа оковани од снег, кој поради силниот ветер формира наноси, на приморските области паѓаше дожд, а сите главни сообраќајници се проодни, иако сообраќајот се одвива успорено. Надлежните власти им советуваат на возачите во Србија да не тргнуваат на пат без

Read More

Полицијата на Република Српска спречи терористички напад во градот Бијељина во северозападниот дел на Босна и Херцеговина, објави денеска електронското издание на белградскиот весник „Блиц“. Според истиот извор, полицијата во хотелот „Далас“ во Бијељина пронашла поголемо количество на запалива течност и експлозивни и пиротехнички материјали,

Read More