Thursday, Dec 7, 2023
HomePosts Tagged "референдум"

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во интервју за емисијата „Патот кон“ на телевизијата „Алсат-М“ изјави дека разликите околу името со Грција ќе бидат решени наскоро. Тој тврди и дека Македонија може да избегне референдум за ова прашање, благодарение на решение кое би произлегло од

Read More

Референдумот против отворањето рудници во општина Ново Село е неуспешен, бидејќи на гласачките места не излегоа потребните 50 отсто плус еден од вкупниот број граѓани на општината со право на глас. Причина за неисполнувањето на цензусот, како што пренесуваат медиумите, е тоа што речиси половина од

Read More

Советот на Општина Карпош денеска на 73. седница едногласно ја прифати предлог-одлуката за распишување на референдум на локално ниво, на кој жителите на општината ќе се изјаснат во врска со населувањето мигранти на територија на Општина Карпош. Во согласност со одлуката, локалниот референдум ќе го спроведе

Read More

Жителите на Дојран денеска на референдумот гласаа против отворање на рудникот Казандол и против отворањето нови рудници. Според резултатите објавени од општинската изборна комисија, на референдумот излегле да гласаат 51,22 отсто од регистрираните гласачи или 1.407 од 2.747 полнолетни жители. На референдумот излегле доволен број гласачи

Read More

Се прошируваат блокадите во Валандово. Револтирани што претседателката на Советот не свикува вонредна седница за распишување референдум, освен кон Гевгелија и Скопје, иницијативата „Спас за Валандово“ го блокира и патот кон Струмица и Дојран. Се пропуштаат само итните случаи. Граѓанската иницијатива и понатаму бара да

Read More

Активистите од иницијативата „Спас за Валандово“ денеска со блокада на клучката Валандово – Пирава – Марвинци побараа општинските власти да закажат седница на која ќе се донесе одлука за референдумско изјаснување против рудникот Казандол. „Спас за Валандово“ инсистираше седница на Советот на Општина Валандово да се

Read More

Жителите на општина Богданци утре ќе се изјаснат дали се за или против изградбата на рудникот за катоден бакар Казандол. Како што пренесува „МКД“, право на глас имаат околу 7.000 лица запишани во Избирачкиот список, кои ќе гласаат на 12 избирачки места. Граѓаните ќе се изјаснат

Read More

Граѓанската иницијатива „Спас за Валандово“ ги собра потребните потписи за распишување на референдум на локално ниво во Општина Валандово, пишува „Плус Инфо“. Денеска во име на сите 2213 потпишани граѓани на Општина Валандово, иницијативата ќе поднесе предлог барање до Советот на Општина Валандово да донесе

Read More

Мнозинството швајцарски гласачи го поддржаа на референдум планот земјата полека да ја напушти нуклеарната енергија и да премине на обновливи извори. Според проекциите на првичните неофицијални резултати, 58 отсто гласале „за“, а 42 отсто против откажувањето од нуклеарната енергија. Планот подразбира поголемо производство од обновливи извори, намалување

Read More

Жителите на Дојран на референдум ќе се изјаснуваат дали се за отварање рудници или не во југо- источниот дел на државата. Советот на ова општина донесе одлука на 18 јуни дојранчани сами да одлучат дали се за или против отварање на рудниците Казандол и Башибос. Одлуката

Read More