Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "расправа"

На покана на Министерството за култура, односно министерката Бисера Костадиновска Стојчевска, член на неформалната граѓанска иницијатива Охрид ЅОЅ денеска ќе присуствува на состанокот во Владата на Република Македонија на кој ќе се разгледаат актуелните состојби поврзани со заштитата на природното и културно наследство на Охридскиот

Read More

По само 13 минути дискусија по паузата за ручек претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина седницата на Собранието на која се разгледуваше предлог-законот за употреба на јазиците. Тој констатира дека е исцрпена листата на пратениците што се пријавил за збор, па најави дека таа

Read More

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 8. седница на чиј дневен ред се Предлог на завршната сметка на Буџетот на РМ за 2016 година, повеќе закони поднесени од опозицијата и годишните извештаи на повеќе институции. Пратениците треба да расправаат по предлог законите

Read More

Oдложена е седницата на Советот на јавни обвинители на која требаше да се расправа за предметите „Сопот“ и „Пуч“. Тоа беа предметите кои претседателот на Советот, Петар Аневски, не ги ставаше на дневен ред, но закажа седница по барање на членови на Советот. За „Сопот” осудени се

Read More

Петчелниот кривичен совет на чело со Јово Вангеловски, во кој членуваат и судиите Џемали Саити, како судија известител, Ристо Катавенвски, Фаик Асани, Рахилка Стојковска и Шепнд Деваја како замена, ја одложи денешната јавна расправа по жалбите на осудените во случајот „Монструм“, за масакрот кај Смилковското

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел разговорите на самитот на Г-7 за прашањето на климатските промени ги оцени како „незадоволителни“, пренесоа светските агенции. „Имаме ситуација на „шестмина, а заедно со ЕУ и седуммина, против еден“, која значи дека се уште не е јасно дали САД ќе останат во

Read More

На главната расправа на судењето за случајот „Маѓар Телеком“, во кој обвинетите Атила Сендреи, Ролф Плат и Золтан Кишјакус, се товарат за злоупотреба на службената положба, денеска беше сослушан еден сведок, по што беше одложена за 10 јули, соопштија од Основниот суд Скопје 1. Обвинетите поранешни

Read More

Врховниот суд на Република Македонија ја одложи денешната седница на која, според најавите, судиите требаше да расправаат за употребата на „бомбите“ како докази во судските постапки и за тоа кој може да поднесува барања за заштита на законитоста, пишува „Мета“. Според информации од Врховниот суд, седницата

Read More

Суспендираната бразилска претседателка Дилма Русеф, денеска во Сенатот кој одлучува за нејзината политичка судбина, демантираше дека извршила кривично дело заради кое би требало да биде сменета од функција. Русеф (68) нагласи дека процедурата за нејзино сменување е „пуч организиран од нејзините политички непријатели“. – Знам дека

Read More

Собраниската расправа на комисијата за буџет заврши со тоа што предлогот за измена на законот е прифатен и тој ќе биде ставен на дневен ред пред пратениците во понатамошна процедура за изгласување. Заменик министерот Гзим Беадини како претставник на власта речиси и да не го

Read More