Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "Пржино"

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во писмо до претседателот Иванов истакнува дека политичките лидери во Македонија треба да се фокусираат на имплементирање на договорот од Пржино како рамка за одржливо решение на политичката криза. „Изборите од 11 декември биле есенцијален чекор кон решавање на кризата.

Read More

Портпаролката на Еврокомисијата, Маја Коцијанчич, денеска на прес-конференција во Брисел потврди дека за отворање на пристапните преговори на Македонија со Унијата одлучува Европскиот совет, а не Комисијата. - Како што знаете, ние не коментираме коментари и јас нема да коментирам туѓи коментари. Но, вие сте свесни

Read More

По неколкучасовни преговори во Клубот на пратеници, лидерите потписници на договорот од Пржино, се договорија Љуљзим Хазири да биде петтиот член на Привремената комисија за следење на медиумското претставување. Хазири е дописник на МРТВ од Гостивар. Ова би значело дека изборите да се одржат на 11

Read More

Пржинскиот договор не е закочен, напротив се прават напори процесот да напредува, одговори на новинарско прашање вчера во Охрид амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли. „Не, јас не мислам дека е закочен Пржинскиот договор. Ние имавме разговори како да се придвижи нанапред на 20 јули.

Read More

Плодна средба на преставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино. Според дел од преговарачите од власта усогласени се измените во Законите за Влада и за внатрешни работи, а и предизборната регулација за медиумите е веќе пред усогласување и се очекува на денешниот состанок да

Read More

Претставниците на политичките партии и денеска не постигнаа договор на преговорите кои во резиденцијата на Европската Унија во Пржино започнаа претпладнево во 11 часот. По завршувањето на преговорите помеѓу партиите, американскиот амбасадор, Џес Бејли изјави дека денеска имало извесен напредок и дека преговорите ќе продолжат од

Read More

Работните групи на четирите политички партии на иницијатива на амабасадорите Орав и Бејли од Европската Унија и САД одржуваат нова рунда на разговори за конечно изнаоѓање на договор кој земјата треба да ја врати на реформскиот пат и да се најде излез од политичката криза. Според

Read More

И денеска на средбата во Пржино не е постигнат никаков договор. И по сите дипломатски напори кои се засилија со доаѓањето на Викторија Нуланд, договор се уште нема. Во денешните разговори учествуваа заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, Никола Тодоров од ВМРО ДПМНЕ, Артан Груби

Read More

Техничкиот премиер Емил Димитриев го суспендирал Договорот од Пржинo со тоа што поништува поединечни акти и одлуки на министрите од опозицијата, реагира ФРОДЕМ. „Владата, согласно Уставот и одлуката за распуштање на парламентот, е во оставка. Тоа значи дека таа врши само технички работи се до изборот

Read More

Германското МНР во денешната изјава оценува дека во нашата држава не постојат услови за избори според европски тек. Министерството за надворешни работи на Германија ја повика владејачката ВМРО - ДПМНЕ на одговорност, јавува Дојче веле. „Сојузната Влада ја дели оценката на Европската Комисија во врска со

Read More