Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "протестна нота"

Две осомничени лица се приведени за палење на српското знаме во Книн на прославата на 21-годишнината од операцијата „Олуја“, пренесува Н1. Полицијата соопштила дека се работи за лица кои биле во алкохолизирана состојба. Во попладневните часови на интернет беше објавена снимка на која се гледа

Read More

Црногорското Министерство за надворешни работи и европски интеграции денеска упати протестна нота до Приштина заради поставувањето на албанското знаме и табла со натписот „Република Косово“ и „Добро дојдовте“, која пратениците на косовското радикално опозициско движење „Самоопределување“ ги поставија на црногорска територија за да покажат каде

Read More

Министерството за надворешни работи на Србија му врачи протестна нота на амбасадорот на Словенија, поради изјавата на словенечкиот претседател, Борут Пахор во која повика на признавање на независноста на Косово. Тој се ангажира за вклучување на Косово во меѓународните организација и интеграции и

Read More

Министерството а внатрешни работи на Косово прати протестна нота до Црна Гора поради палењето на косовското и на албанското знаме во Подгорица, што се случи во четвртокот. Министерството бара сторителите на тоа кривично дело да се најдат и да се казнат. Шефот на косовската дипломатија, Петрит

Read More

Грција испрати протестна нота до Македонија осудувајќи ги насилните инциденти со бегалците на границата, пренесе Мета. Според соопштението од грчкото Министерство за надворешни работи, грчкиот амбасадор во Македонија, Теохарис Лалакос до македонските власти упатил два демарша поради ситуацијата на Идомени. Лалакос потенцирал дека употребата на насилство

Read More

Градскиот совет на Вуковар гласаше за промена на Статутот на градот со кој не се предвидени двојазични табли, односно употребата на кирилицата на натписите на институциите во градот. Имено, со измените на Статутот не се предвидени двојазични табли на градските установи, дуќаните и улиците во

Read More