Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "протест" (Page 5)

Иницијативата „За заедничка Македонија“ по 36-ти пат излезе на протест во Скопје. Денешниот протест од пред влада, продолжи пред канцеларијата на Европската унија каде му порачаа на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск дека не е добредојден и дека сакаат да си оди. Пред Туск,

Read More

Над 250 работници од фабриката „Зона Трико“ од Виница повеќе од една година ги чекаат своите одработени, а неисплатени плати за околу осум месеци колку што работеле минатата година. Тие денеска протестираа затоа што на трансакциските сметки им била исплатена нето плата од по 1

Read More

Ленин Јовановски со моторџиската група го предводеше денешниот протест на иницијативата „За заедничка Македонија“. Организаторите исто така пристигнаа во првите моторџиски редови. Тие качени на своите мотори на кои се вееше македонското знаме ја возеа патеката од пред владата до Собранието, а накратко се задржаа

Read More

Во Крива Паланка по повеќегодишно молчење на протестен марш излегоа текстилните работнички од фабриката Кадоро Ото каде за недостоинствена плата за живот работат и по 12 часа на ден. После протестот во понеделник каде си ги бараа со мака заработените пари, од страна на менаџментот на

Read More

Иницијатавата За заедничка Македонија која веќе 26 дена ги предводи протестните маршеви за како што велат зачувување на унитарноста денес прогласи победа бидејќи СДСМ иако најавила сеуште не успеала да формира влада во коалиција со ДУИ, БЕСА и Алијансата.   - Заговорниците на Тиранската платформа рекоа дека

Read More

Вработените на Трансмет и денес излегоа на протест во знак на поддршка на бизнисменот Сеад Кочан кој пак, претходно тврдеше дека повеќе не е поврзан со оваа компанија и не е директор. Денес вработените на Трансмет од градилиштата ги наредија багерите пред Владата, а исто така

Read More

Протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска по 25 пат се одржуваат во Скопје, а истовремено вакви протести се одржуваат и во други градови во Македонија. На протестот, како и досега се маршира за зачувување на унитарноста и суверенитетот и против албанската платформа. Карактеристично за денешниот

Read More

Во Скопје и денеска се одржува протест во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, а демонстрантите велат дека застанале во одбрана на слободните медиуми. Денеска пред Владата на Република Македонија можеше да се забележи и мобилното студио на ТВ НОВА, брендирано во знак на

Read More

Ниту имало физички контакт, ниту некој бил удрен и повреден, а не може да постои физички напад ако нема физички контакт“ – вака денеска реагираше првиот човек на Општинската организација на СДСМ во Куманово, по вчерашниот инцидент на протестот кој го организираше иницијативата „За заедничка

Read More

Дарко Мијалковски од иницијативата „За заедничка Македонија“ на протестот пред Собранието вечерва упати низа прашања кон комесарот Јоханес Хан. Прашува дали Хан е тука за да дели правда или има двојни аршини и зошто не го слуша гласот на народот. Мијалковски праша дали она што сака Хан

Read More