Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "протест" (Page 4)

Земјоделците утре излегуваат на протести со блокади на неколку патни правци во земјава и пред Министерството за земјоделство во Скопје. Бараат итна средба со надлежните за лично да им соопштат зошто не им се исплаќаат субвенциите. Револтираните земјоделци ќе блокираат неколку патишта околу Струмица, Битола,

Read More

Земјоделците не ги добија ветените субвенции. Револтирани - најавија протест во вторник. Земјоделците најавуваат блокада на неколку патни правци во земјава. Не отстапуваат од барањето за средба со министерот за финансии Кирил Миноски. Сезоната е во тек и земјоделците не можат да ја обработат почвата. Исплатата

Read More

Вработените во весниците на МПМ, „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ денеска спонтано се собраа на протест пред редакциите за да искажат револт од најновите случувања во компанијата. Утринава добиле мејл со кој им се наложува да се пријават и да испратат биографија за вработување во новата фирма

Read More

Двајца гимназијалци, на возраст од 18 години, успеале преку социјалните мрежи да организираат и изведат на улиците на Братислава маса Словаци, во голем протестен марш против корупцијата и за пристојна Словачка. „Маршот го организираме затоа што сме фрустрирани од состојбата во Словачка. Корупцијата принудува сè повеќе

Read More

Денеска се одржаа нови протести на иницијативата „За заедничка Македонија“ од каде најавија дека ќе демонстрираат до петок, а потоа ќе откриле важни пораки. - Законодавниот дом и денес не избра претседател на Собранието кој не се откажал од Тиранската платформа, тоа е нова победа. Браво

Read More

Иницијативата „За заедничка Македонија“ нема да ги блокира улиците за време на велигденските празници, соопштија организаторите. Богдан Илиевски рече дека, поддржувачите ќе бидат на готовс. Според неговите најави, протестите ќе продолжат од вторник. „Тоа што овие денови нема да маршираме на улиците од 17 до

Read More

Илјадници луѓе во Белград, Нови Сад и Ниш, незадоволни од победата на Александар Вучиќ на претседателските избори и општата состојба во земјата, маршираа низ градските улици и учествуваа во протестот наречен „Против диктатурата“, а избраниот претседател им порачал дека е подготвен да разговара, „но дека

Read More

Група на граѓани и здруженија за заштита на животните на денешниот протестен собир на плоштадот „Македонија“ упатија апел до институциите итно да преземат мерки за да го спречат фрлањето на отрови на улиците за животните, бидејќи истите не само што не се хумано и паметно

Read More

Граѓанското здружение „Анима Мунди“ најаува јавен собир под мотото „Македонија против насилство врз животните!“. Протестот ќе се оддржи во недела во 12.30 часот на Плоштад Македонија во Скопје. Во име и заедно со бројни македонски граѓани, хумани луѓе и љубители на животни од здружението бараат: „Масовна

Read More

Неколку стотици Срби, претежно млади лица без партиски симболи, се собраа вечерва пред зградата на српскиот Парламент со цел да изразат незадоволство од резултатите од вчерашните претседателски избори во земјата, на кои, според прелиминарните резултати, српскиот премиер Александар Вучиќ извојува убедлива победа. Протестите времено го

Read More