Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "протест" (Page 3)

Пред Основното јавно обвинителство денес се собра група на граѓани кои ја дадоа својата поддршка на сите притворени лица по нападите во Собранието на Република Македонија на 27 април минатиот месец. - Тие луѓе не треба да бидат притворени бидејќи тие луѓе се патриоти кои 65 дена

Read More

Дел од насилниците и хушкачите повторно се појавија на протестот на „За заедничка Македонија“ , а слободно продефилираа и самите организатори за кои сеуште не е поведена постапка за одговорност за насилниот упад во Собранието на Република Македонија минатиот четврток кога десетина пратеници крвнички беа

Read More

Александар Бичиклиски се појави на денешниот протест кој иницијативата „За заедничка Македонија“ го најавува како само граѓански, а не и партиски. Досега видовме голем број членови на ВМРО ДПМНЕ на овие протести, но не и лица кои биле на функција во партијата на Груесвки. Денеска

Read More

Денеска се одржа голем протест на Повелбата на солидарност во која членуваат голем број на вистински синдикални организации и здруженија за заштита на работничките права. Протестот започна од камениот мост, а демонстрантите маршираа до зградата на ССМ каде сеуште раководи Живко Митревски кој не го признаваат за

Read More

Органите на редот во многу поголем број и со многу поефикасна акција се присутни на протестот пред куќата на грозоморниот убиец на куче во Скопје отколку пред гневната толпа која линчуваше новинари и пратеници во македонското Собрание. Обвинителството и МВР ја покажаа својата ефикасност и брзина

Read More

Синдикатите и здруженијата кои ги штитат работничките права за утре 1 мај денот на трудот најавија голем синдикален протест на кој ќе ги истакнат нивните барања кои треба итно да бидат прифатени од страна на надлежните власти. Потписниците на Повелбата за солидарност на синдикатите и здруженијата

Read More

Прогресивните синдикати заедно и солидарно годинава на Први Мај ќе излезат на улица со единствена порака за заштита и унапредување на работничките права, а истовремено ќе го најават и окрупнувањето на прогресивното синдикално движење во Македонија и ќе ги повикаат работниците конечно да расчистат со

Read More

Иницијативата „За заедничка Македонија“ продолжува со протести против како што велат, тиранската платформа. Традиционално, маршот почна од пред Владата и заврши пред Собранието. Повторно моторџиите се приклучија на протестот. Денеска, забележителен беше заморот на пензионерите. Фотографиите во продолжение.

Read More

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) денеска најави дека ќе организира протести доколку за брзо време не се исплати целосно долгот кон граѓаните кои примаат социјални трансфери, социјална помош, постојана парична помош, туѓа нега и други трнсфери. „Остануваме доследни на тоа ветување. Според наши сознанија,

Read More

Додека владините институции ветуваат дека ќе има итна исплата на субвенциите, земјоделците соочени со огромни проблеми, решија да го покажат својот револт со мал протест пред зградата на министерството за земјоделство во Скопје. Првиот протест собра помал број на земјоделци од скопскиот регион, но низ цела

Read More