Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "протест" (Page 22)

Граѓанската иницијатива за донесување Закон за амнестија на осудениците оддржа протест пред Собранието на Република Македонија. Семејствата на затворениците бараат позитивен одговор од Претседателот на Собранието на РМ за распишување Граѓанска иницијатива на државно ниво за собирање на 10.000 потписи за донесување на Закон за

Read More

Граѓанската иницијатива за донесување Закон за амнестија на осудениците утре ќе оддржи протест пред Собранието на Република Македонија. Протестот е најавен во 12 часот, а демонстрантите ќе бараат позитивен одговор од Претседателот на Собранието на РМ за распишување Граѓанска иницијатива на државно ниво за собирање

Read More

Љубљанскиот плоштад синоќа беше исполнет со демонстранти и транспаренти против политиката на ЕУ околу прашањата за миграција, која тие ја сметаат за „рестриктивна“. Протестот бил организиран од неколку невладини организации. Градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ изјави на митингот дека ниту една европска земја не треба

Read More

Вчера протестираа новинарите од медиумите под капа на МПМ поради скалестото намалување на платите. Тие најавија и дека нема да престанат со протестот и секој ден ќе бидат пред раководството на компанијата. ПМП излезе со соопштение за јавноста. Во врска со денеска изнесените лаги од одредени

Read More

Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ одржа протест пред полициската станица во Ѓорче Петров насловен како „полицијата да нè штити нас, а не криминалците! Да се спаси живиот коњ“, откако минатата недела пред очите на надлежните почина прегладнет коњ, чие месо се користело за

Read More

Во канадската држава Онтарио во Ватерло се одржа протест преку кој  неколку стотици жени  бараат промена на законите за да можат слободно да шетаат топлес по улиците. Иницијативата е од три сестри кои неодамна  биле запрени од страна на полицијата додека на велосипед возеле без маици.Полицајците

Read More

На Унгарија и се брза да ја постави оградата против мигрантите. Изградбата изгледа како сцена од воен филм. Оградата ја градат војници, но и затвореници од унгарските затвори. Ќе бидат вклучени повеќе од 900 луѓе. Ѕидот ќе биде со должина од 175 километри, а се

Read More

Екстерното тестирање во јунската сесија заврши со вкупно 2 855 приговори, информираат денеска од Државниот испитен центар (ДИЦ). Средношколците најмногу се жалеле на нецелосно процесуирани резултати, недостиг од еден поен за премин во наредна оценка, а најголеми жалби по предмети се поднесени за македонски, математика,

Read More

Славната традиционална трка со бикови во Памплона годинава крена многу прашина и наиде на жесток отпор од страна на организациите за заштита на животните. Околу 100 претставници на организациите протестирале вчера во шпанскиот град Памплона против одржувањето на летниот фестивал Сан Фермин за време на

Read More

Заврши средбата на лидерите на четирите најголеми партии во Македонија што се одржа доцна попладне во Клубот на пратениците во обид да се најде решение за излез од политичката криза во земјава. По средбата што траеше повеќе од час лидерите на партиите не дадоа изјави.

Read More