Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "протест" (Page 2)

ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите членови и симпатизери на партијата и сите граѓани што не се согласуваат со, како што велат од партијата, „антидржавната политика на владејачката хунта“, да излезат на протест пред Основниот суд Скопје во 13.30 часот. „ВМРО-ДПМНЕ денеска е на удар на антидржавната хунта на

Read More

Студентски митинг под мотото „Медиумски писмен студент“ ќе се одржи денеска пред УКИМ, во организација на Македонскиот институт за европски студии (МИЕС) и Високата школа за новинарство, а поддржан од Европската Унија. Митингот е со цел „драматизирање“ на значењето на медиумската писменост кај студентите, односно колку

Read More

Со почеток точно напладне, утре пред градилиштето на спорниот хотел во охридската населба Лагадин и во непосредна близина на планираната локација за Медитеранска плажа, група граѓани ќе одржат протест за одбрана на Лагадин и на охридското крајбрежје од понатамошна урбанизација и девастација. И покрај тоа што

Read More

Мнистерството за внатрешни работи денеска соопшти дека Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди веќе постапува по налогот за детално истражување на полициското постапување при протестот на неколкумина граѓански активисти вчера по повод презентацијата на воена, медицинска и техничка опрема во Скопје. Од МВР

Read More

Лицата со посебни потреби и нивните семејства од денеска во 22 јули четврти пат ќе ги постават своите шатори во паркот Жена – борец, спроти Собранието. Граѓанската иницијатива „Пет до дванаесет“ ги повикува сите лица со попреченост, хендикеп или посебни потреби, заедно со нивните родители

Read More

Денеска е шестгодишнината од протестите против полициската бруталност што избувнаа по убиството на Мартин Нешковски вечерта на 5 јуни 2011 година, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ, пишува „Мета“. Специјалното јавно обвинителство на почетокот на минатата година го презеде во своја надлежност случајот

Read More

Во протест од доцнењето на исплатата на платата и нејзино селективно зголемување на дел од вработените, машинскиот пероснал на Македонски Железници – Транспорт, од 7 часот утринава го стартуваше највениот штрајк, пренесува „Радио МОФ“. Машинистите бараат зголемување и урамнотежување на коефициентот на сите машинисти, процентите на

Read More

Обвинетите во случајот „Дива населба“ денеска во скопскиот Кривичен суд го бојкотираа судењето откако беа одбиени предлозите на нивната одбрана да бидат изземени членовите на Судечкиот совет на чело со судијката Верка Петковска. Тие на денешното рочиште со висок тон се обраќаа кон судијката, откако беа

Read More

Стоп на насилството – стоп на омразата“ е мотото на денешниот настан што младите на ДР-ДПА го организираа на градскиот плоштад во Тетово, јавува „Мета“. Тие беа облечени со кратки маички со ликот на Зијадин Села и во воздух пуштија 27 балони, за, како што рекоа,

Read More

Од МВР информираат дека во 09,30 часот пред полициската станица Кисела Вода се собрале 25 граѓани од Здружението „Ќосето“ затоа што од одделението за насилен креминал во ПС на разговор е повикан Горан Ангелов, еден од нивните предводници. Ангелов беше меѓу најгласните на социјалните мрежи за

Read More