Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "променливо"

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални слаби врнежи од дожд, а на планините ќе провејува снег. Ќе дува засилен ветер од западен и северозападен правец, а најсилен се очекува да биде во југозападните и јужните делови од земјава,

Read More

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо, со повремени врнежи од дожд, особено претпладне и во западните и источните делови. Ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен северен ветер. Т-мин. од 4 до 11 а т-макс. 10 до 17 степени. Во Скопје не очекува променливо

Read More

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност барем во утринските часови. Попладне најпрвин од запад ќе се зголеми облачноста и ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи претежно во западните и југоисточните делови. Ќе дува слаб

Read More

Денес исто така ќе биде сончево со пријатни временски услови, но во текот на викендот не очекува и нова дестабилизација на времето со нови врнежи од дожд и грмотевици. Утринската температура ќе се движи од седум до 16, а дневната од 26 до 32 степени. Во

Read More

Денеска во Македонија не очекува претежно облачно време иако во текот на денот ќе имаме почисто сонце за достигнување на максимални 28 степени. Облаците не се очекува да донесат поголема нестабилност и шансите за врнежи се прилично ниски, но затоа пак ќе биде доста свежо

Read More

Времето утре во Македонија ќе биде променливо облачно со повремен дожд и појава на грмежи претежно на истокот и југот од земјава. Ќе дува повремено засилен северен ветер особено долж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од 11 до 18, а дневната од 23 до 30

Read More

Времето денес ќе биде променливо, на места значително облачно и посвежо, со локални врнежи од дожд со променлив интензитет, проследени со ретки грмежи и со засилен северен ветер. Температурата на воздухот ќе биде значително пониска во однос на претходните денови. Утринската температура ќе се движи од

Read More

Постојаниот танспорт на влага од запад кон нашето подрачје ќе услови нешто пооблачно утро во западниот и северниот дел од земјава. Попладне ќе има услови за развој на нестабилна облачност во западниот регион, особено во околината на планинскиот краj околу Шара, Бистра и околината на

Read More

Времето утре во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 7. Температурата ќе се движи од 18 до 28 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен,

Read More

Времето денес ќе биде променливо облачно, ветровито и доста свежо со локален дожд претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, кој вдолж Повардарието и во источните делови повремено ќе достигнува брзина и над 90 км/час. Дневните температури ќе забележат поголем пад и ќе изнесуваат под 30-от степен.

Read More