Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "промена"

Изјавата на Артан Груби, шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во телевизиска дебата дека сега е добра шанса за менување на името на државата, предизвика лавина реакции. Некои го сфаќаат како директна реализација на албанската платформа, други како обид на албанската заедница да

Read More

Ова е премногу и за најлибералната земја. Четиригодишно момче од Австралија ќе биде подложено на операција на промена на полот - пишува Metro.co.uk. Одделението за образование во Нов Јужен Велс развило начин за поддршка на момчето кое идната година ќе тргне во градинка. Психолозите и експертите

Read More

Актерството е професија која што не бара само фасцинантна глума, туку понекогаш се бара и храброст за целосна промена на физичкиот изглед се со цел вистински да го доловат вистинскиот лик на гледачите. Кратење на косата, здебелување, слабеење, „остарување“ и на крајот изгледаат потполно различно. Во

Read More

Родителите на 10-годишното момче Фетхулах од јужна Турција сакаат да му го сменат името, бидејќи нивниот син има име како исламистичкиот проповедник Ѓулен, кој турските власти го обвинија дека стои зад обидот за воен удар. Таткото на момчето, Емир Сонмез изјави дека сака да го оддели

Read More

Метеоролозите по неколку дена на високи температури и жолта фаза очекуваат голема промена на временските прилики за попладневните часови кога на повеќе места ќе има нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, а во некои делови од земјава се очекува и невреме. Врнежите ќе бидат

Read More

Сончевиот и топол период најверојатно денес ќе биде прекинат со првите дождови кои се најавуваат приквечер, но барем дотогаш ќе може уште малку да уживаме во убавото и пријатно сонце. Утрото исто така ќе започне во позитива со температури над 10-от степен, за веќе попладне

Read More

По реакцијата на премиерот Никола Груевски дека во насловот не се кријат негови зборови туку се работи само за обичен новинарски коментар, тој веднаш реагираше до британски „Гардијан“ кој потоа резултираше со промена на насловот на интервјуто. „Такво нешто не сум изјавил. Ние ќе реагираме и

Read More

Еден од најугледните британски медиуми Гардијан го протолкува премиерот Никола Груевски дека Македонија е подговотвена да го промени името за да го реши деценискиот спор со Грција, а изјавата која ја пренесува е: Ние сме подготвени да дискутираме, да го отвориме дијалогот со нив и

Read More

Малопродажните цени на дизелот и на екстралесното масло за домаќинство се намалуваат за еден денар, додека цената на бензините останува непроменета, објави Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката литар еуродизел од ноќеска на полноќ ќе се продава по цена од 48,5 денали, додека додека малопродажната цена

Read More