Tuesday, Mar 21, 2023
HomePosts Tagged "производство"

По претходно добиени сознанија дека на подрачјето на с.Ранковце, кривопаланечко, има насади од растението „Канабис сатива“, лоцирани на м.в „Блидечка река“, од страна на полициски службеници од ОНТДО Куманово и ПО Ранковце преземени се оперативно – тактички мерки, при што на 23.08.2016 година во 14.30

Read More

Teхнолошкиот гигант Microsoft најави укинување на уште дополнителни 2850 работни места во идните 12 месеци, со што вкупниот број работни места кои планира да ги укине достигна 4700 или 4 отсто од вкупно вработените. Отпуштањата ќе бидат претежно во производствениот сектор на смартфони и повеќето

Read More

Четири компании за производство на семен материјал заработија парична казна од 30 до 50 000 евра од Државниот инспекторат за земјоделство , поради регистрирани неправилности во работата. Инспекторатот ги засилува контролите на терен. Врши увид на работата на производителите од почетокот на процесот , па се

Read More

Грчката влада постигнала договор со Русија за производство на автоматските пушки „калашников“ откако ќе биде укината ембаргото на Европската Унија. Бенефитот за Грција би бил огромен, бидејќи пушките ќе бидат сертифицирани и ќе може да се продаваат и во земји членки на НАТО, посочува министерот

Read More

Тим Кук при денешната посета на Индија се сретна со премиерот Наренда Моди и голем број на високи функционери и бизнисмени за да разговара за присуството на Индија во оваа земја во развој. Првите детали велат дека претстојниот Apple VR ќе се произведува токму во

Read More

Познатиот производител на џипови и автомобили Land Rover од Велика Британија, конечно одлучи сериозно да влезе во индустријата на телефоните. Компанијата планира првиот смартфон Land Rover да го лансира на почетокот во 2017 година. Land Rover веќе произведе 4 смартфони со истото име на својот бренд,

Read More

Тим Кук кон крајот на овој месец ќе отпатува во Кина каде ќе се сретне со повеќе владини службеници со цел да ги подобри условите во кои работи Apple, а тие не се баш најдобри во последниот период. Една од опциите за блефирање е секако најавата

Read More

Четири лица вчера се лишени од слобода за кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори”, откако се извршени претреси на две локации на подрачјето на Битола. Едно од лицата е лишено од слобода на граничниот премин Табановце на

Read More

Саудиска Арабија и Русија се договорија да го запрат производството на нафта на одреден временски период, во обид да се стабилизира пазарот, објави катарскиот министер за енергија. Саудискиот и рускиот министер за нафта и нивните колеги од Венецуела и Катар „постигнаа договор да се замрзне

Read More

Германската компанија German Electro-Mechatronic Systems (GES) наскоро ќе ја реализира најавената инвестица вредна 15 милиони евра во изградба на производствен погон и административна зграда кои ќе се протегаат на површина од 15.000 метри квадратни во ТИРЗ Бунарџик, а за почеток ќе се вработат околу 200

Read More