Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "профит"

Дали некогаш сте се запрашале колку пари заработуваат дилерите на дрога, корумпираните политичари или пак ескорт девојките? (доколку симате проблеми со преводот на видеото кликнете на копчето CC во долниот денес агол, а доколку сакате да го промените преводот тоа може да го направите во Settings-

Read More

Државната компанија за производство на струја ЕЛЕМ, успеа да ја покрие финансиската дупка од јануари кога увезе екстремно скапа струја за 5,6 милиони евра, јавува „Алсат-М“. Увозот се должеше на ладното време и на дефектите во РЕК Битола. Од компанијата велат дека оваа загубата ја

Read More

Зошто токму сега, анонимна офшор-компанија основана пред неполни три месеци со влог од само 1000 евра, сака да ја преземе најголемата и најстарата македонска нафтена компанија? „Инвеститорите“ од „Балкан Петролеум“ се обидуваат Макпетрол во јавноста да го претстават како загубар, но официјалните резултати од работењето

Read More

Македонските банки во 2015-та вкупно профитирале 75 милиони евра, што според податоците на НБРМ е зголемување за 50% на годишно ниво. Најголем дел од приходите на банките се должи на исплатата на камати, како и на провизии за банкарски услуги и надоместоци. Каматите во 2015-та

Read More

Најновиот извештај на Оксфам организацијата за борба против сиромаштија открива дека 62-цата најбогати луѓе на планетата имаат речиси поголемо богатство отколку од 3.6 милијарди сиромашни луѓе. Разликата меѓу ултра богатите и сиромашните станува се поизразена и пострашна, бидејќи целиот капитал, ресурси и моќ се концентрирани

Read More

Apple е убедливо најпрофитабилниот производител на паметни телефони со тоа успеа да освои дури 94% од целиот профит на продажба со одличниот пласман на iPhone. Интересно е што успехот е постигнат со само 14 проценти во глобалниот пазар на смартфони и тоа е огормен удар за

Read More

Звучи сосема невозможно, но најголемата светска компанија за онлајн трговија„Алибаба“ во својата 24-часовна продажна акција успеа да оствари неверојатни 710 милиони наплати на стока или вртоглави 86.000 во само една секунда. Oваа акција беше организирана по повод Денот на самците во Кина, чиј фестивал на продажба

Read More

Албанската полиција продолжи со уништувањето на парцелите засадени со марихуана, а според албанското МВР илјадници садници со дрога од типот "канабис сатива" се уништени само последната недела. Во четвртокот во околината на Скадар се уништени околу четири илјади садници на дрога, а садници се уништуваат

Read More