Wednesday, Dec 8, 2021
HomePosts Tagged "продажба"

Парцелата на Скопски саем, сосе објектите, е продадена, а „Скопски саем“ како бренд и компанија ќе ги продолжи своите активности за организирање саемски манифестации на нови локации, потврди Дејан Кошутиќ, директор на „Скопски саем“, на денешното отворање на саемот „Технома 2017“ во „ВИП-арена – Борис

Read More

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија своето неработење и неспособност се обидува да го сокрие преку политички хајки и поднесување неосновани кривични пријави, вели поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, во писмена изјава за кривичната пријава на прилепската полиција, која го товари за незаконска продажба

Read More

Иако пазарот за паметни часовници и натаму не е на предвиденото ниво, американскиот гигант Apple ја превзеде диригентската палка. Тим Кук неодамна испрати јасна порака дека продажбата на Apple Watch 2 се зголемила двојно оваа година, а многумина сметаа дека првиот човек на компанијата од Купертино

Read More

Конечно по сите проблеми и разни препреки, седумкратниот европски шампион Милан официјално доби нови сопственици од Кина! По завршување на договорот со сегашниот претседател и сопственик Силвио Берлускони, водечкиот човек на кинескиот конзорциум Јонгхонг Ли ќе го презеде познатиот италијански клуб. Берлускони по 31 години ги

Read More

Казиното „Трамп Таџ Махал“ (Trump Taj Mahal) во Атлантик Сити , во американската држава Њу Џерси, официјално премина во рацете на компанијата „Хард рок интернешенел“ (Hard Rock International), пренесе ТАСС. Вчера беше финиширана продажбата на казиното, што во моментов е затворено, а во 1990 година го

Read More

Продажбата на акционерскиот капитал на НЛБ- Нов пензиски фонд ќе се одвива под целосна контрола на МАПАС, согласно македонското законодавство и процесот нема да влијае на функционирањето на пензиското друштво, ниту пак на пензиските фондови со кои тоа управува, соопшти Агенцијата за супервизија на капитално

Read More

Мотоциклот користен за снимање на двата филма на Кристофер Нолан за Бетмен е еден од понудените предмети на интернет аукцијата за филмски меморабили. Продажбата беше организирана од страна на лондонската куќа „Prop Store“, а понуди ќе се примаат во наредните 22 дена. Мотоциклот со кој

Read More

Околу 2.000 боци бургундско вино од подрумот на француската винарија „Бушар татко и син“, меѓу кои се наоѓа и вино од бербата 1846, продадено на аукција организирана во Хонгконг. Флашата Мерсо-шарм од 1846 година ја купил анонимен купец за сума од 17.357 долари, после неколку

Read More

Колекцијата разгледници кои борецот за човекови права Афроамериканецот Малком Икс и ги испратил на една жена во Кливленд, биле продадени на аукција за повеќе од 56.000 долари. Аукциската куќа „Нејт Д. Сандерс“ соопштиле дека рачно напишаните разгледници од 1957, 1958 и 1964 година биле продадени

Read More

Анима Мунди алармира дека на диво се препродаваат мали волци преку огласи и бара од институциите соодветно да реагираат. „Нелегална трговија со диви животни во Македонија никако не запира, при што животните се одзeмаат од нивната природна средина, се уништуваат легла, семејства, се осудуваат на заробеништво,

Read More