Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "приведени"

Во Кривичниот суд во Скопје заврши распитот на приведените кои Основното јавно обвинителство ги гони за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, а во врска со насилствата во Собранието на 27 април годинава. Од Судот посочиле дека решенијата за сите приведени се подготвуваат

Read More

ВМРО-ДПМНЕ излезе со уште еден контроверзен став кој треба сериозно да ја загрижи македонската јавност, но сосема јасно е кон кого и зошто е наменет. По нападите во Собранието ВМРО-ДПМНЕ божем ги осиуди насилствата и порача дека секој треба да одговара, за сега без никакви

Read More

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец и ги спречи демонстрантите и приведе околу 70 луѓе. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани. Во исто време

Read More

Во 16,00 ч. на Плоштадот во Куманово 2 лица од јарболот го симнале на подолна зона македонското знаме, а на горната зона ставиле албанско знаме. Од страна на полициски службеници од СВР-Куманово приведени се лицата при што е констатирано дека се работи за Л.С. (2000)

Read More

Француските власти приведоа повеќе лица кои се осомничени дека подготвиле автомобил-бомба полн со плински боци и го поставиле во близина на Богородичната црква во Нотр Дам во Париз, а околу се наоѓа и полициската префектура. Истрагата ја води антитерористичкиот оддел на бригадата за криминални дела на

Read More

Четириесет вработени на Универзитетот „Ататурк“ во Ерзурум, централна Турција, се приведени во рамките на истрагата против терористичката организација на Фетула Ѓулен, јави турската приватна телевизија НТВ. Полицијата изврши претрес во Универзитетот при што се приведени 36 професори и доценти, како и четворица службеници. Полицијата трага по

Read More

Полицијата во Австрија задржала деветмина мигранти од Ирак кои имале или очекувале бегалски статус, под сомнение за силување на 28-годишна државјанка на Германија во Виена, во пресрет на Нова година, се истакнува во соопштението на полицијата, пренесува „Ројтерс“. Тие ја нападнале Германката, која била во посета

Read More

При претрес на угостителски објект во Тетово, полицијата вчера привела 17 странски државјанки поради нерегулиран престој и нелегална работа. Изречена им е забрана за двегодишен влез во Република Македонија, а во текот на денот тие ќе бидат депортирани, соопшти МВР. Како што се наведува во соопштението,

Read More

Г.Н. (33) и Ф.М. (25) од Свети Николе заработија кривични пријави од страна на СВР Скопје-Единицата за недозволена трговија со дрога поради сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Лицата набавиле наркотична дрога марихуана со нето маса од 997,4 грама во вредност

Read More

Турската полиција приведе 19 лица и употреби солзавец во центарот на Истанбул за да ги растера неколкуте десетици активисти кои се обидоа да ја одбележат годинешната седмица на Поворката на гордоста, откако властите претходно ја забранија од безбедносни причини по заканите на екстремните десничарски и

Read More