Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "притисоци"

Редакцијата „Слободен печат“ се обрати до новинарските здруженија и меѓународните дипломатски претставништва во Скопје, со повик за поддршка за слободното известување и за уредувачката автономија, со тврдење дека весникот бил „жестоко нападнат од печатеното и дигиталното издание на белградскиот весник ‘Информер’ и од пропагандата на

Read More

Грција нема да потклекне на притисоци и да се откаже од нејзините национални позиции за спорот за името - порача грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Во интервју за грчкиот неделник „Риал њуз" за решавање на името на Македонија за побрзо да влезе во

Read More

Недозволиво е директори да повикуваат ученици да бојкотираат настава за да бидат дел од протести на кои се поттикнува и шири етничка и национална омраза. Тоа е кривично дело, велат од СДСМ. „Најостро ги осудуваме притисоците како тој на директорот на прилепската гимназија „Мирче Ацев“, Кирил

Read More

Подолго време се шпекулира дека судиите трпат огромни притисоци од страна на политичкиот фактор за да не постапуваат по предметите кои ги води СЈО. Собрани разни докази за притисоци врз судии со наложување како да постапуваат по барањата на Специјалното јавно обвинителство, а наскоро ќе

Read More

Синдикатите на судските административци се пожали дека нивниот штрајк е под закана од судските власти и се прават притисоци за негово угушување. - Бидејќи заклучокот од тој состанок кој се одржал во Судскиот совет нема печат, ни штембил, туку само потписи се поставува прашањето, дали истиот

Read More

Првата Македонска која го искачи Монт Еверест и за што пред две години власта не и го даде оскарот за најдобар спортист, е мета на уште поголеми притисоци. „Од спортски резултати со национален карактер и најголем промотор на РМ во светот, по заложбите за заштита на најстарото

Read More

На деветтиот ден од штрајкот во судовите во Република Македонија, денес почнаа и првите притисоци врз вработените, се наведува во соопштението на УПОЗ. Денеска со допис од претседателот на Судскиот буџетски совет на претседателите на судовите им беше наложено, веднаш да достават списоци за тоа

Read More

Зад псевдонимот Сатоши Накамото кој се смета за основач на дигиталната виртуелна валута Bitcoin долги години се ширее различни теории, па сега конечно можеби мистеријата е разрешена. Од сенка излезе Крег Врајт, австралиски иноватор и претприемач кој за BBC News откри дека тој e всушност

Read More

Цивил известува дека за денешниот собир на ГДОМ се ангажирани партиски штабови на ВМРО-ДПМНЕ кои вршат силни притосоци врз членството кое мора да отпатува во Скопје. Пристигнуваат пораки и анонимни пријави од голем број на вработени во јавната администрација дека ако не дојдат на протестот

Read More

Обвинителите и истражителите од Специјалното јавно обвинителство за само неколку дена си заработија десетина кривични пријави за заплашување, притисок, понуда за поткуп и злоупотреба на службена положба од страна на потенцијални сведоци, но и полициски службеници, судии и вработени во јавната администрација. Во кривичните пријави се

Read More