Monday, Jun 5, 2023
HomePosts Tagged "природа"

Убавините на природата и предизвиците кои ќе ве натераат да излезете од  вашата зона на комфор сами по себе претставуваат авантура, прекрасниот погледот и искуствата со кои ќе се стекнете се само причина плус да му дадете шанса на кампувањето. Да напоменеме дека купувањето на опрема

Read More

Денеска беше отворен третиот по ред Фестивал на цвеќето со кој градските власти и ЈП Паркови и зеленило сакаат да ја подигнат свеста кај граѓаните за одржување на природата и нејзината убавина, а на посетителите да им понудат одлична манифестација со богата програма за сите

Read More

“A tree is a wonderful living organism which gives shelter, food, warmth and protection to all living things. It even gives shade to those who wield an axe to cut it down” – Buddha. Постојат илјадници прекрасни дрвја во светот, дел од нив се издвојуваат со неверојатен раскош

Read More

Македонија изобилува со убавини, а кога и природата ќе вмеша прсти настанува неверојатна глетка. На патот од Маврово накај Дебар, природата си го направила своето. Не хипнотизираа заледените форми кои не се топат бидејќи карпите постјано држат сенка на одредени места. Патувањето по тесниот регионален

Read More

Денеска не очекува сончево и топло време со слаб ветер од југоисточен правец. Утринските температури ќе се движат од 9 до 18 степени, а дневните од 32 до 37 степени. Во Скопје слично време со утрински температури до 16 степени, а дневни до 37. УВ индекс

Read More

Секој сака да има свое мало катче каде ќе биде сам со себе и ќе може да се одмори од секојдневието, а некои се решаваат и самите да си го изградат своето парче рај на земјата. Токму затоа изненадува оваа прекрасна галерија на напуштени колиби

Read More