Wednesday, Mar 29, 2023
HomePosts Tagged "претстави"

Mercedes-Benz го претстави најновиот продукт од својата автономна програма за јавен превоз – Future Bus, а автобусот успешно извозе 20 километри низ градските улици на Амстердам и Харлем во Холандија. Семафори, тунели и пешаци – сé тоа поминало без проблеми. За германската компанија ова е голем

Read More

Со изложбата на скулптури „Обичен човек“ на Жарко Башески во галеријата Чифте амам, надополнето со гала оперски концерт на платото пред МОБ, денеска стартува 37-та манифестација „Скопско лето 2016“, во организација на Дирекцијата за култура и уметност на Град Скопје. Предвидени се 50 програмски термини до крајот на јули, каде

Read More

Вчеравечер, Македонски народен театар продолжи со третото издание на меѓународниот театарски фестивал МНТ - ФЕСТ. Беше одиграна мошне успешната претстава на компанијата Фактори трансадријатика од Лече – Сон на летната ноќ од Вилијам Шекспир, во режија на Тонио де Нито. Според реакциите за време на претставата и коментарите по неа, публиката имаше невообичаено и несекојдневно

Read More

  Во рамките на годинешното издание „Танцфест“ велешани ќе имаат можност да проследат четири танцови претстави на сцената на театарот „Џинот“ во Велес. На 9-ти април со почеток во 20 часот прв на сцената ќе настапи Скопје танцов театар со претставата „Стапнувајќи на земја“. На 12-ти април 

Read More

Мегалитската опсерваторија Кокино предизвикува огромен интерес кај странците. Управата за културно наследство во октомври ќе ги презентира македонските знаменитости на саеми во Франција и Италија. Искуството од ланското претставување вели дека странците најголем интерес пројавиле за Кокино, како и за средновековната црква Св. Ѓорѓи во старо

Read More

Lexus го претстави видеото од нивниот функционален ховерборд коj изгледа вистински неверојатно. Компанијата објави видео во кое скејтери имаат можност да бидат во контакт со необичниот скејтборд и да го тестираат во специјалниот скејт парк во Шпанија, кој е создаден за него. Тој се движи на

Read More

Ќе завладее софистицирана уметност во Охрид. 30 музички настани ќе донесат врвни музичари од целиот свет. Љубителите на театарот ќе имаат можност да проследат 14 театарски претстави од кои 4 се премиери, а сите љубители на уметноста ќе имаат можност да посетат 7 изложби.  Започнува

Read More

Концерти, претстави и изложби ќе ги нахранат уметничките души ова лето 2015. Од недела, ,,Скопско лето” ќе царува во остварувањето на своето 36 издание на 26 отворени сцени низ градот. Премиерата на балетската претстава „ Заспани убавици” во салонот на Македонска опера и балет со почеток во

Read More