Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "претстава"

По изведбата на Меѓународниот ден на театарот, „Симфонијата на паѓањето“ повторно ќе и ја претстави на публиката театарот „Чекори“. Утре, со почеток во 20 часот на сцената на Младинскиот културен центар, ќе се одигра репризата на маестралната претстава. Работена според делата на Данил Хармс, публиката

Read More

Фестивалот „Браќа Манаки“ ја откажа изведбата на перформансот кој беше предвиден за затворањето на фестивалската вечер во сабота, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК режисерот Мартин Кочовски. Забраната за перформансот се случи на помалку од 24 часа од свеченото затварање, кога уметниците без образложение биле известени од организаторите дека

Read More

По 11 пат Еврејската заедница во Република Македонија ќе ги одбележи деновите на Еврејска култура. Вечерва во МНТ ќе се одигра претставата „Еврејски јазици: колку јазици знаеш, за толку луѓе вредиш“, базирана на романот „Роман во слики“ од Гордана Куиќ, а во режија на Снежана

Read More

Денес на сцената на Македонски народен театар – Скопје започнуваат пробите за новата претстава „Силјан Штркот шанца“, работена според драматизацијата на Дејан Дуковски и во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, чија премиера се очекува во месец октомври.  „Силјан Штркот шанца“ претставува најава но и враќање на детско-младинскиот

Read More

Македонскиот народен театар започна со интензивните подготвки за претставата Прекината Одисеја, во копродукција на театарот Хелена Моджејевска од Легница, Полска, во режија на Јацек Гломб. Прoектот е базиран на судбината и егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои завршуваат во Полска - голем

Read More

Во поставката на Фауст, големата копродукција на Словенско народно гледалишче и 63. Фестивал Љубљана, која за жал стана негова последна претстава во театарскиот опус, Томаж Пандур, признаениот и меѓународно најуспешниот словенечки театарски режисер, по трет пат во својата богата кариера се соочи со еден од

Read More

Членовите на „Битрикс“ кои се повеќекратни државни и интернационални прваци освоија и најголемо признание за нивната работа со вицешампионското место на Светското првенство во модерни танци, ESDU World Dance Masters. Исто така, тие се познати и по креирањето на првата хип-хоп претстава “Издигнување”,  чија премиера беше

Read More

Во рамките на театрскиот фестивал МНТ-ФЕСТ вечерва од 20 часот ќе се игра гостинската монодрама „Делирум Тременс“ работена по текст на Благоја Ристески - Платнар, а во изведба и режија на Игор Трпчески. Проектот е на Театарска Работилница Прилеп во копродукција со НУЦК Марко Цепенков

Read More

На последниот ден од МНТ-ФЕСТ публиката во 19 часот ќе може да ја погледне извонредната претстава „Во темната кружиме ноќ и нè голтаат јазици пламни“, на театарот Алдес од Лука. Неговиот оригинален наслов In girum imus nocte (et consumimir igni) претставува загадочен латински палиндром, кој и Ги Дебор

Read More

Драмскиот театар во Скопје в четврток ќе го прослави својот седумдесети роденден. Во рамките на програмата ќе биде изведена претсавата „Буре барут“ во режија на Сашо Миленковски и по текст на Дејан Дуковски. Претставата намененета за оние кои се пред „пукање“ како што вели режисерот.

Read More