Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "претрес"

Полициски екипи денеска влегле во општината Карпош и извршиле претрес по пријава дека се изнесувале кутии со службени документи од кабинетот на досегашниот градоначалник, Стевчо Јакимовски. Се уште актуелниот градоначалник на Карпош Јакимовски, како што јавија некои медиуми, одржал прес конференција, на која изјави дека тој

Read More

Обвинители на СЈО заедно со полиција вршат претрес на канцеларијата на Владимир Панчевски, екс претседател и сегашен шеф во Одделот за судење на организиран криминал на скопска единица, пишува „Сведок“. Во 12.30 часот во судот пристигнаа обвинителките Катица Јанева и ленче Ристоска, како и полицајци во

Read More

Првиот човек на Врховниот суд, Јово Вангеловски, како претседател на Кривичниот совет, и судиите Васил Грчев, Киро Здравев, Џемали Саити и Фаик Арслани, во образложението на одлуките за притвор на обвинетите кои ги пренесува „Макфакс“, според приложените докази, оценуваат дека обвинетиот Горан Грујовски веќе влијаел

Read More

Српскиот тениски ас Новак Ѓоковиќ се подготвува за Мастерс турнирот во Монте Карло кој стартува следната недела. Ѓоковиќ кој живее во Монако пристигна на тренинг со велосипед, но се покажа дека никој не може да влезе во комплексот без детален преглед што, па дури ниту

Read More

Гостиварската полиција во повторен претрес со судска наредба во домот на В.М. (44) откри и заплени уште еден килограм, откако минатиот петок кај него беа откриени 1,5 килограми, информираат од СВР Тетово. – Вчера попладне, во домот на осоменичениот В.М извршен е уште еден, втор по

Read More

Четириесет вработени на Универзитетот „Ататурк“ во Ерзурум, централна Турција, се приведени во рамките на истрагата против терористичката организација на Фетула Ѓулен, јави турската приватна телевизија НТВ. Полицијата изврши претрес во Универзитетот при што се приведени 36 професори и доценти, како и четворица службеници. Полицијата трага по

Read More

Шефот на полицијата во Минхен, Хубертус Андере изјави дека при претресот на станот на напаѓачот од трговскиот центар не се откриени докази за негова поврзаност со Исламска држава. Напаѓачот живел заедно со своите родители во реонот Максфорштад. Како што јави дописникот на МИА од Берлин, полицијата потврди

Read More

Мајкл Џексон поседувал голема колекција порнографски материјали, се наведува во извештајот од полицискиот записник направен по претресот на неговиот луксузен имот „Неверленд“. Долг е списокот фотографии и опишани снимки на голи и полуголи момчиња од тинејџерска возраст, наведени во судските документи од тоа време. Сето тоа и

Read More

СВР Скопје во две одвоени акции уапси двајца дилери на марихуана и хероин. Уапсен е Р.Ѓ.(35) за основано сомнение дека во својот двор одгледувал и продавал марихуана. Со наредба од Судија на претходна постапка извршен е претрес во неговиот дом, при што се пронајдени повеќе

Read More

Надзорник во КПУ Идризово заработи кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Прво му нашле едно мало пакетче кое го носел со себе на работното место, а по претресот на неговиот дом полицијата пронашла и поголема

Read More