Monday, Mar 20, 2023
HomePosts Tagged "препораки"

Министерството за здравство информира дека согласно најавата на метео-алармот од УХМР, и утре територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Министерството за здравство препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и лицата над 60 годишна возраст, додека сите

Read More

Поради високите температури, Институтот за Јавно Здравје на Македонија излезе со препораки до граѓаните како да го зачуваат своето здравје. „Се препорачува до граѓаните заштита од директно изложување на сонце, избегнувајќи излегување надвор од 11 до 17 часот, да се носи лесна облека, заштитни очила и

Read More

Околу половина час има задржување на граничните премини од македонска страна за влез и за излез од државата. Нормализиран е и сообраќајот кај тунелот Демир Капија каде поради сообраќајна несреќа беше затворена едната лента, соопшти АМСМ. Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без

Read More

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштатата направи детална препорака за сите возачи кои ова лето ќе се решат да патуваат и да отидат на одмор со сопствен автомобил, па затоа вашата безбедност е клучна и мора да направите неколку подготовки, особено што често

Read More

Времето денеска ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Попладне ќе има услови за појава на изолирана нестабилност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. УВ-индексот ќе изнесува 8. Температурата ќе се движи од 28 до 38 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево

Read More

Повисоките температури за овој период од годината, ненадејната изложеност на поинтензивна топлина слична на температурите во јули и во август, без претходна постепена адаптација, може да предизвика здравствени проблеми кај некои лица, предупредуваат од Министерството за здравство, од каде што издадоа препораки за граѓаните. За да

Read More

Вкупно 8 тимови на спасители на вода од охридскиот Црвен крст, распоредени долж градското пристаниште и во спасителни чамци како и 4 нуркачки тимови ќе се грижат за безбедноста на капачите кои во вторник на 19-ти јануари ќе скокаат по Светиот Крст во водите на

Read More

Генералниот секретар на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на Македонија (РСБСП) Ристо Манчев посочи дека според последните статистички податоци на РСБСП во 2015 година вкупно 144 лица го загубиле животот во сообраќајни незгоди, што е мало зголемување во споредба со минатата 2014 година кога

Read More

Продолжените сончеви есенски денови придонесоа да подзаборавиме на студената зима и на возењето на нашите автомобили во зимски услови. Но, зимата е на прагот, а РСБСП се потруди да даде неколку корисни совети за возење во зимски услови на патиштата: ​ ​ Зимски гуми – во овие

Read More

Владата на Република Македонија донесе одлука за прекин на препораките со кои се ослободуваа бремените жени и хронично болните лица за вршење на работнте обврски, како и укинување на рестрикцијата на работното време за вршење градежни работи на отворено. Причина за ваквата одлука е најавата од

Read More