Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "препорака"

Очекувам дека на крајот на оваа година официјален Брисел ќе ја врати безусловената препорака за Македонија, изјави во Собранието на Република Македонија, Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, на средба со Амбасадорот на Албанија во Скопје, Фатос Река. Груби и Река разговараа за политичката

Read More

Белата куќа во Вашингтон соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп го отпуштил Комеј врз основа на „јасни препораки на јавниот обвинител и заменик- јавниот обвинител“. „Денеска претседателот Доналд Трамп го информираше директорот на ФБИ Џејмс Комеј дека е отпуштен и тргнат од функцијата“ - се вели

Read More

Од Автомото сојузот на Македонија поради високите температури препорачуваат патување во раните утрински и вечерни часови, со почести одмори и конзумирање повеќе безалкохолни пијалоци. Оттаму информираат дека сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по суви коловози. Препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина

Read More

Успешниот технолошки иноватор Бил Гејтс, лидерот на Microsoft, ви препорачува да ги читате овие книги за да видите како тој размислува: 1. Seveneves, Neal Stephenson; 2. The Power to Compete, Hiroshi Mikitani и Ryoichi Mikitani; 3. Sapiens: A Brief History of Humankind , Yuval Noah Harari; 4. How Not to Be

Read More

Соковите Вива, произведени од компанијата Вивакс, се препорачани од Здружението на педијатри на Македонија, што претставува потврда за нивниот висок квалитет, природните состојки и отсуството на конзерванси и вештачки додадатоци. „Здружението на педијатри на Македонија беше детално запознаено со производниот процес на нашите сокови и токму

Read More

Европската комисија за една недела најверојатно ќе го одложи извештајот за напредокот на Република Македонија со тоа што се дава последен рок за исполнување на сите точки од договорот во Пржино и примена на сите реформи кои се неопходни за одржување на слободни и демократски

Read More

Министерството за здравство во Финска повикало на повремено конзумирање оброци во стоечка положба, станува збор за сегмент од кампањата против ,,седечки начин на живот” која се спроведува во оваа земја.На Финците исто така им се препорачува стоејќи да читаат весник и да конзумираат кафе-пренел порталот

Read More