Saturday, Mar 25, 2023
HomePosts Tagged "премиер"

Српскиот премиер во заминување Александар Вучиќ денеска изјави дека на Балканот има многу тензии и дека е потребно да се вложат многу напори за да се подобрат односите, но дека сега проблемите „не се туркаат под тепих“ и „не се лажеме едни со други“. Говорејќи за

Read More

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска го постави пратеникот на конзервативците Едуар Филип за премиер, со што го одржа ветувањето од кампањата дека во француската политика ќе „воведе“ нови лица. Четириесет и шестгодишниот Филип е член на Републиканската партија и не е доволно познат на гласачите. На

Read More

Кандидатот на Српската радикална партија за претседателските избори во Србија, Воислав Шешељ изјави дека ако победи, неговиот ривал Александар Вучиќ ќе биде премиер, пишува весникот „Данас“. Шешељ ги демантира тврдењата дека е „лажна опозиција“ на неговиот соперник и оти Вучиќ го држи во раце, со

Read More

Срѓан Керим повеќе од половина година работи како советник на премиерот Емил Димитриев, дознава БИРН, а информацијата ја потврди владината прес-служба. „Господин Срѓан Керим на 16 февруари оваа година е назначен за советник за надворешна политика на претседателот на Владата и неговиот мандат е актуелен и

Read More

Во пресрет на Меѓународниот ден на исчезнатите лица, претседателот на Косово и организациите за човекови права, апелираа на итно решавање на прашањето за 1.666 лица, кои сѐ уште се водат за исчезнати од војната во 90-тите години - пренесува BalkanInsight. Младинската иницијатива за човекови права во

Read More

Поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш освои најмногу гласови во вториот прелиминарен круг на гласање во Советот за безбедност на ОН за избор на нов генерален секретар на Светската организација - јавува МИА. Според дипломатски извори, неофицијално за кандидатурата на Гутереш гласале 11 членови на Советот

Read More

Премиерот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Рашид ал Мактум, кој престојува во хотелот „Реџент“ во Тиват, Црна Гора, персоналот на хотелот го почестил со 36.000 евра, објави порталот ПинкМ. Шеикот во текот на дводневниот престој во хотелот „Реџент“ кој се наоѓа во марината Порто

Read More

На премиерот на Тунис, Хабиб Есид, синоќа му беше изгласана недоверба во парламентот по само 18 месеци на функција. Вкупно 118 пратеници гласаа против Есид, тројца беа да остане на функција додека 27 беа воздржани. Владата на Есид беше во голема мерка критикувана поради тоа што не

Read More

Претседателката на Конзервативната партија Тереза Меј е избрана за нов премиер на Велика Британија, а од кралицата Елизабета Втора доби благослов за преземање на должноста. Таа е прва жена на премиерската функција во оваа земја уште од Маргарет Тачер. Во првото обраќање по преземањето на

Read More

Израелскиот државен обвинител, Авишаи Манделблит синоќа најави дека наредил истрага за засега неодредена афера, во која е вклучен и премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху. Како што јавуваат израелските медиуми, ваквата најава следи по повеќенеделните шпекулации и гласини дека е можно да биде покрената истрага против

Read More