Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "преговори"

Дојдовме со аргументи дека се создадени позитивни случувања по долгиот, одложен процес на нашите интеграции во ЕУ, порача премиерот Зоран Заев преку социјалната мрежа „Твитер“, на почетокот на дводневната посета на Брисел. Тој истакнува дека Владата ќе продолжи да ги спроведува реформите и волјата на граѓаните,

Read More

Очекувам Европската Унија да покаже одлучност и на Република Македонија да ѝ даде датум за почеток на преговорите за членство, рече претседателот Ѓорге Иванов, во своето обраќање на официјалната сесија на отворањето на Форумот „Кран Монтана“, кој почна денеска во Брисел. – Со секое затворено поглавје,

Read More

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период,

Read More

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, денеска одржала средба во Куманово со стечајните работници, на која се дискутирало за решенијата за нивниот статус. Тие би требало да станат дел од pредлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за материјално обезбедување на невработените

Read More

„Не разговаравме за нови предлози за името ниту, пак, дојдов со конкретен предлог. Разговаравме за самиот процес и за тоа како да се интензивира“, изјави за медиумите специјалниот пратеник на ОН за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, по средбата со шефот

Read More

Преговори за колективен договор со синдикатите нема да има додека не се донесе судската одлука за претседател на Сојузот на синдикати на Македонија, кажа министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. „Нема да се мешаме во работата на синдикатите, но во моментов ќе бидат одложени

Read More

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денеска пред средбата со премиерот Зоран Заев изјави дека испорачувањето резултат во реформските приоритети што Европската комисија ѝ ги достави на Македонија пред две години е клучно за Европската комисија да ја одмрзне препораката за почеток

Read More

Владата во овој период е целосно ангажирана околу реформските приоритети што треба да се реализираат во овие три месеци за да може уште кон крајот на летото земјава да добие безусловна препорака за почнување преговори со Европската Унија, вели вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во

Read More

Медијаторот Метју Нимиц чека да се формира нова влада во Скопје за да започне со нови сериозни разговори за решавање на спорот за името. Нимиц во интервју за грчкиот весник „Реал њуз“ вели дека решавањето на спорот за името треба да биде високо на агендата

Read More

Средба помеѓу Ахмети и Заев. Иако не кажаа ништо пред камерите, после средбата со социјалдемократите, ДУИ преку едно соопштение изјавија дека преговорите за формирањето на новата влада продолжуваат и дека главните приоритети на оваа партија се интегрирањето на земјата во ЕУ и НАТО. Средби од

Read More