Friday, May 20, 2022
HomePosts Tagged "предупредување"

Предупредувањето од ФБИ дека би требало сите да ја покријат веб-камерата на своите компијутери за да спречат да не бидат предмет на шпиунирање, денес го поддржа и директорот на ФБИ, Џејмс Коми, додавајќи дека тоа е разумна работа која луѓето можат да ја направат. Ако веб-камерата

Read More

Три месеци по евакуацијата на илјадниците бегалци и мигранти од импровизираниот бегалски камп на македонско-грчката граница, грчките власти соопштија дека повтроно е забележено зголемување на обидите за нелегално преминување на границата кон Македонија, пишува весникот „Катимерини“. -Тие одат со воз до селото Муриес и се обидуват

Read More

Американската Амбасада во Тирана ги предупреди своите граѓани во Албанија да бидат внимателни во текот на утрешниот ден, кога во Парламентот ќе се гласаат правосудните реформи. Во „пораката за безбедност“ се наведува дека амбасадата не е вознемирена од некоја специфична закана против американските граѓани или американските

Read More

Хрватската народна банка повика на будност затоа што во првото полугодие се откриени 635 фалисификувани банкноти од сите валути. Повеќе од половина биле фалсификувани куни, а околу третина биле евра. Фалсификуваните куни биле застапени со 55.6%, евра со 32.5, американски долар со 11,3%. Имало и фалсификувани британски фунти

Read More

Портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, соошти дека терористичките напади на аеродромот Мустафа Ќемал Ататурк можеби се последица на игнорирањето на Истанбул на предупредувањата за терористи од Кавказот кои се кријат и оперираат во Турција. „Од пред повеќе години, руската страна ги информираше нашите турски и европски

Read More

Хрватските фанови имаа огромна причина за радост на натпреварот против Чешка бидејќи нивните фудбалери водеа со 2 гола разлика и имаа речиси сигурна победа пред да се случи голем пресврт. На неколку минути до крајот дел од навивачите фрлаа пиротехника при што еден редар е

Read More

Морските биолози од САД предупредуваат дека оваа летна сезона ќе има зголемен број на напади на ајкули поради климатските промени и континуираниот раст на температурите, како и поради загадувањето на водите што ја намалува исхраната од пленот на предаторите. Лани се случиле 95 напади ширум

Read More

  Електронското издание на весникот „Етнос“ објави дека Директорот на Управата за јавно здравство во грчката област Централна Македонија, Софоклис Куртидис предупредува на опасноста од епидемии во бегалскиот камп на грчко-македонската граница. Во моментов во грчкото село Идомени има над 11.000 мигранти, меѓу кои и многу мали деца, а

Read More

Во Босна и Херцеговина веќе неколку дена непрекинато паѓа дожд, а поради поплавите на сила е портокалово предупредување. Најкритично е во Мостар и Читлук каде што се блокирани голем број возила. Надлежните интервенираат со испумпување на водата од улиците и дворовите. И Хрватска се наоѓа во

Read More