Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "предлог"

СДСМ во Владата ќе добие 15 министерски места и уште неколку вицепремиерски позиции. По вечерашната седница на Централниот одбор го соопшти составот на новиот владин кабинет со конечни имиња и функции. Радмила Шекеринска ќе биде министер за одбрана, Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи,

Read More

По долги и исцрпни преговори кои траат десетина години Европскиот парламент поднесе предлог за укинување на цените во роаминг ширум земјите на Европската Унија, а последната одлука треба да ја донесе и Европскиот совет каде членуваат шефови на влади и министри. Со овој последен чекор се

Read More

Министерот Миновски се „фатил како слеп за буџет“. Шегата настрана министерот за финансии најави дека во понеделник ќе биде доставен предлог буџетот за 2017-та до Владата на Република Македонија со што и официјално ќе започне процедурата за негово изгласување. Опозицијата сосема разбирливо негодува бидејќи преостанатото

Read More

СДСМ вчера вети дека до 2020-та планира постојано да ја зголемува минималната плата и таа за работниците во приватниот сектор да достигне 16.000 денари, но не откри како ќе се справи со негодувањата на работодавачите кои и на првото кревање на „минималецот“ имаа жестоки реакции

Read More

Санта Аргирова е предлогот на Социјалдемократскиот сојуз за нов главен уредник на МТВ кој ќе треба да стапи на функцијата од први септември, објави Фактор. Истиот извор тврди дека засега ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат информацијата за номинацијата на долгогодишната новинарка а во последниве

Read More

СДСМ во среда ќе треба да го соопшти предлогот за нов уредник на јавниот сервис МТВ кој потоа на својата функција ќе стапи на 100 дена пред одржувањето на изборите со цел да води балансирана медиумска политика со застапеност на сите политички страни. Со овој чекор

Read More

Мнозинството пратеници во Собранието го отфрлија предлогот на Павле Трајанов од Демократскиот сојуз, за големите кредити земени преку еврообврзница, да има собраниска расправа а со тоа и поголема контрола за што ќе се трошат парите. Парламентот нема да одлучува за задолжувањата на Владата поголеми од

Read More

Брзо и вкусно, идеално за подготовка кога сте во брзање или кога не сакате да се задржувате во кујна подолго време Потребни состојки: * 6 пилешки копани * 125 гр. шампињони * 230 мл. супа * 100 мл. суво бело вино * 80 мл. павлака * 2 лажици сенф * 30 гр. путер *

Read More

Скопскиот Кривичен суд ги одби предлозите на СЈО за определување мерки за претпазливост за три лица опфатени со предметот „Тврдина“. – Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје постапувајќи по предлог на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од

Read More

Синдикатот на новинари и медиумски работници е против секаква државна интервенција во медиумите, а особено владините реклами кои се алатка за држење на медиумите во вазалски однос, вели Тамара Чаусидис.  Новиот предлог закон за информативни и рекламни кампањи на јавни институции според Чаусидис е порака

Read More