Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "празник"

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на државниот празник 23 Октомври – Денот на Македонската револуционерна борба, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. Иванов во честитката наведува дека одбележувањето на празникот на македонската револуционерна борба е симбол на долговековниот непокор и борба

Read More

Во Светлата недела после Велигден, денешниот ден во народот се нарекува Светол или Зелен четврток. Инаку Белата, Светла или Велигденска недела се смета за непрекинат ден на Велигден. Затоа секој ден има богослужби, исто како на Велигден. Четврток инаку важи за баксуз-ден, секој освен овој. Светлиот четврток

Read More

Хуманитарното здружение „Љубезност“ кое со помош на хуманите луѓе и социјалните мрежи доброволно работи на собирање и делење на оброци на бездомните лица апелира до граѓаните да го фрлааат одвишокот на храна по Велигденската трпеза и истиот да го донира. Ова здружение секоја сабота на

Read More

Берово одбележува и 20 години од големата трагедија кога за прославата на народниот собир во манастирот Голема Богородица од громови загинаа 9 лица, а дваесетина беа повредени. Свое сведоштво за настанот за телевизија Стар даде и новинарката Љубинка Клинчарска која прва ја пренела веста, а

Read More

Граѓаните ќе може да искористат уште еден неработен ден овој месец на 28 август кога православните верници го прославуваат празникот Голема Богородица. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија (“Службен  весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07),

Read More

Како што се ближи празникот Илинден многумина веќе испланирале краток одмор за претстојниот викенд, па затоа добра вест е што временските прилики ќе бидат многу постабилни и не очекува топло време со високи температури. Денес иако ќе има мала облачност ќе има силно сонце во

Read More

Денот на Републиката е неработен ден. На 02 август (вторник) Македонија го празнува Илинден и е енработен ден за сите граѓани на републиката. Во продолжение погледнете кои ќе бидат неработни денови во 2016 година: За сите граѓани на РМ: • 8 септември (четврток), Ден на независноста • 11

Read More

Напаѓачи со камион прегазија десетици граѓани во Ница кои биле собрани да го проследат огнометот по повод националниот ден на Франција оставајќи според досегашните извештаи 60 мртви. Сведоштвата на присутните се навистина шокантни и вознемирувачки, „Мртви тела насекаде“, „Вистински хорор“, се само дел од нивните изјави.

Read More

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз. Празникот се слави три дена и за време

Read More

Православните верници денеска го прославуваат еден од најголемите празници во православието, Духови, Тројца или Слегување на Светиот Дух врз Апостолите. Ова е празник кој претставува роденден на христијанската црква, а се слави 50.ден по Велигден и се нарекува Педесетница. Новозаветната Педесетница е денот на славното

Read More