Wednesday, Sep 28, 2022
HomePosts Tagged "Поткуп"

Кога во 165 година на новата ера, пандемијата на чума потрајала цели 25 години, косејќи дури и по 2000 животи дневно, Марко Аврелиј бил командант на данубијанската област и во тоа својство задолжен да се справува со болеста. Тој бил еден од ретките што во

Read More

Денес апелациониот суд закажа седница на која ќе се дускутира за видео снимката која излезе на „Јутјуб“ за случајот „Поткуп“. Главното прашање за тоа ќе биде дали снимката ќе се користи како доказ против премиерот Зоран Заев. Последната седница во Апелацискиот суд беше одложена бидејќи судијата

Read More

Апелацискиот суд ја одложи на неопределено време јавната седница на која требаше да се расправа по жалбите на одбраната во случајот „Поткуп“. Причина за одложувањето на седницата е тоа што судијата известител Африм Фидани кој постапува по овој предмет е избран за судија во Врховниот

Read More

Апелациониот суд Скопје денеска треба да одржи седница на која ќе одлучува дали снимките од посебните истражни мерки објавени на Јутуб можат да бидат доказ во случајот „Поткуп“. Адвокатите на Заев побараа од Основниот суд Скопје 1 оваа снимка да се издвои од доказите, бидејќи беше

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска дојде во Основниот суд Скопје 1, каде требаше да се одржи рочиште за случајот „Поткуп“, но, како што соопшти Заев, кој е обвинет, тоа е одложено бидејќи Апелацискиот суд сè уште не одлучил по жалбата на одбраната за користењето на снимките

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на прес-конференцијата еден час по затворањето на гласачките места објави дека има седуммина приведени за изборни нерегуларности, како и едно лице приведено за физичко насилство, за кое уште се истражува дали е поврзано со изборите. – По долго време Македонија

Read More

Според обвинителниот акт, обвинетиот градоначалник на општина Пустец, Едмонд Темелко, кој од вчера е во триесетдневен притвор, прифатил да организира и носи лица од Албанија во Македонија за на противзаконит начин да им се определи адреса на живеење во општини каде обвинетите сметале дека им

Read More

Судијката Дијана Груевска-Илиевска, иако кажа дека се исполнети условите да почне главната расправа за случајот „Поткуп“, сепак го одложи рочиштето за 27 септември поради барањето на одбраната на обвинетиот Зоран Заев за изземање на снимките од посебните истражни мерки бидејќи веќе се објавени на „Јутјуб“. Заев,

Read More

Судењето за случајот „Поткуп“ во кој обвинет е лидерот на СДСМ, Зоран Заев е одложено за 27-ми јуни. Адвокатите на Заев неговото неприсутво го оправдаа со негова средба во 10.30 часот со претставници од ОБСЕ по повод случувањата на 27.април, односно тепањето на пратениците

Read More

Во Основниот суд Скопје 1 за денес е закажано ново рочиште за случот Поткуп во кој обвинет е лидерот на СДСМ Зоран Заев. До сега сите закажани рочишта за овој случај беа одложувани. Според обвинението , Заев во својство на градоначалник на Струмица ,

Read More