Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "потекло"

Полициска заштита за 11 германски пратеници од турско потекло, бидејќи добиле смртни закани по гласањето во Бундестагот по прашањето за масовното убиство на Ерменците во Турција минатиот век, соопшти неделното издание на весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг”, цитирано од ДПА. Политичарите кои се од различни партии, беа

Read More

Се работи за сечилото на ножот кој бил пронајден покрај мумијата на кралот Тутанкамон, египетскиот фараон од 14-от век пред н.е. кое било направено од метероит, објавуваат истражувачите од Политехничкиот универзитет во Милано, Универзитетот во Писа и Египетскиот музеј во Каиро. Тимот од овие научници направил

Read More

Холандските аналитичари сметаат дека мигрантската партија ДЕНК може лесно да влезе во парламентот на Холандија по изборите кои се закажани за следната година. Заштитно лице на партијата, но и нејзин портпарол е 27-годишната Татјана Маул, мис на Холандија, со потекло од Македонија. Нејзината мајка е

Read More

Царински службеници вио текот на вчерашниот ден извршија контрола на продажбата на ацизна стока на повеќе зелени пазари, како и во малопродажни и угостителски објекти на територијата на Битола, Кичево и Прилеп, при што со неправилности се откриени во 12 случаи и привремено се задржани

Read More