Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "посета"

Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во еднодневна официјална посета на Косово. Во Приштина тој ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има средби и со претседателот на Косово Хашим Тачи и со претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели. За време на

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од утре ќе престојува во дводневна работна посета на Брисел, Кралството Белгија. В среда претседателот Иванов ќе оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. В четврток Иванов ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална

Read More

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас утре ќе престојува во еднодневна посета на Скопје, соопшти денеска официјално грчкото МНР. Коѕиас ќе има проширени разговори со неговиот колега Димитров, а потоа ќе имаат и заедничка изјава за медиумите. - Тој потоа ќе биде примен од претседателот Ѓорге

Read More

Специјалниот пратеник на Обединетите нации во разговорите меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, од денеска до 4 јули ќе претстојува во Скопје на разговори со државниот врв околу можностите за решавање на спорот за името. Нимиц, како што соопшти канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Руската Федерација. Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” за 2016 година, што ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна

Read More

Во рамките на првата официјална посета на Брисел на новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери тој се сретнал со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини. Таа, како што соопштија од нејзиниот кабинет, го поздравила изборот

Read More

Заменик помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји, денеска и утре ќе престојува во посета на Република Македонија за време на која ќе се сретне со државниот врв и со лидерите на политичките партии застапени во Парламентот. Хојт Ји во Македонија треба

Read More

Бруталниот напад во Собранието каде беа претепани новинари и линчувани пратеници ја смени агендата на Брајан Хојт Ји, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија кој во Република Македонија ќе дојде уште утре, а во понеделник на 1 мај ќе ги има главните активности. „Заменикот помошник државен

Read More

Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски ја предводи делегацијата на АРМ, која во следните неколку дена во рамки на партнерската програма за соработка ќе оствари планирана работна посета на сојузната држава на САД-Вермонт. -За време на престојот во САД, НГШ на АРМ ќе оствари

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во понеделник ќе биде домаќин на претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, кој ќе престојува во посета на државата, потврдуваат од Кабинетот на Претседателот за МИА. Посетата на Туск на Македонија е во рамки на негова регионална турнеја, посветена на

Read More