Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Португалија"

Стрелец беше Едињо, но неговиот потег пред да го постигне голот ќе ве изнасмее доста добро како и реакцијата на Карваљо кој од само три метра ма празен гол ја погоди стативата но сепак екипата на Сетубал имаше среќа таа топка повторно да се одбие

Read More

Најмалку пет лица загинале кога авион експлодирал во воздух, а потоа се урнал на објект на „Лидл“ на околу 20 километри од португалскиот главен град Лисабон. Се верува дека во леталото имало најмалку четири лица и дека загинало едно лице на земја. Возач на камион

Read More

Најмалку пет лица загинаа, а три се водат како исчезнати во експлозија која се случи во фабриката за пиротехника во Ламего, 100 килолметри од Порто, во Португалија, јавија денеска локалните медиуми, повикувајќи се на информациите од спасувачката служба. Експлозијата се случила вчера, во попладневните часови. Повеќе

Read More

Поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш освои најмногу гласови во вториот прелиминарен круг на гласање во Советот за безбедност на ОН за избор на нов генерален секретар на Светската организација - јавува МИА. Според дипломатски извори, неофицијално за кандидатурата на Гутереш гласале 11 членови на Советот

Read More

Паркингот на португалскиот музички фестивал под отворено небо, „Андансаш", започна да личи на бојно поле откако шумски пожар уништи 422 автомобили, пренесува БТА. Полицијата потоа изврши увид на местото, а сè уште трае проценката на штетите, коишто се очекува да бидат прилично високи. Музичарот Педру Мештре изјави

Read More

Најмалку три лица загинаа при уривање на воен товарен авион „Херкулес Ц13“ на воениот аеродром во Монтижо во Португалија, информира португалската Национална агенција за цивилно воздухопловство. Португалска агенција Луса објави дека во несреќата, што денеска се случи во југозападниот дел од земјата, загинале три лица, додека

Read More

Кристијано Роналдо поради повреда уште во раната фаза од средбата мораше да биде повлечен од игра, па од клупата за резерви делеше совети до своите соиграчи во поголемиот дел од натпреварот. Но и без својата најголема ѕвезда, Португалија успеа да стигне до историска победа на Европските

Read More

Момченце со португалски дрес ја освои Франција со еден од најубавите потези надвор од фудбалските терени. Откако Едер го постигна спектакуларниот гол во продолженијата за водство и победа на Португалија, еден француски навивач во фан зоната не можеше да се воздржи. Сепак, малото момче успеа

Read More

Фудбалерите на Португалија се новите шампиони во Европа, за прв пат во својата историја! Повеќепати отпишуваните во текот на шампионатот, многумина ги иритираа со својата игра во изминатите месец дена, но тоа од вечерва се шампиони на Европа! Подвигот е уште поголем кога се знае

Read More

Фудбалерите на Франција и Португалија ќе играат во големото финале на Европското првенство. Домаќините се фаворити во оваа средба, но Кристијано Роналдо сака да испише историја заедно со неговата репрезентација, па не очекува одличен натпревар. Директниот пренос од финалето на Европското првенство е од 21

Read More