Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "помош"

Аналитичари од Канцеларијата за отчетност на владата на САД (Government Accountability Office – GAO) престојуваат во Македонија за да извршат теренски активности, што произлегуваат од оценувањето на помошта што САД ја даваат за развој на демократијата во Македонија, соопшти Амбасадата на САД во Македонија. „ГАО ги

Read More

Вчеравечер, околу полноќ, млад скопјанец е повреден намерно со автомобил бидејќи сакал да и помогне на жена која викала од возило. Имено, К.К. додека се движел по улицата Франклин Рузвелт со уште двајца негови другари забележал како, од „крајслер“ во кое имало повеќе лица, непознато женско

Read More

Гест за пофалба на белгискиот репрезентативец во текот на натпреварот против Хал, каде „Црвените ѓаволи“ ја врзаа третата по ред победа во Премиер лигата. Победоносниот погодок на Маркус Рашфорд во последните моменти од средбата предизвика вистински делириум кај гостинските навивачи, еден од нив од силно

Read More

Поради технички причини авионот со донацијата од Руската Федерација се одложува за непознат период, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Оттаму посочуваат дека авионот со донацијата не полетал. Инаку, најавената помош се состои од мобилни дизелни и бензиски генератори со моќност од 5 до 120 kW,

Read More

Познатиот британски кувар Џејми Оливер се вклучува во акцијата за собирање на средства за помош на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Италија и најави дека приходот од секоја продадена порција паста ќе биде дониран за помош за спасување и згрижување на загрозените. Оливер на својот

Read More

Црвениот крс ќе започне со распределба на собраните средства кои ги донираа граѓаните преку посебните жиро сметки и телефонски броеви за помош, а досега на располагање има околу 740 илјади евра, соопшти генералниот секретар Саид Саити. Акцијата продолжува до крајот на неделава, а потоа средствата

Read More

СДСМ продолжува со критиките кон власта за лошото справување со последиците од поплавите кои го погодија Скопје во кои имаше голем број на човечки жртви и огромна материјална штета, па затоа побараа да се зголеми интервентниот надоместок. - На овие луѓе, кои останаа без ништо итно

Read More

Ако сакате да им помогнете на скопските поплавени семејства тоа можете сега лесно да го направите преку Android апликацијата HelpMark.mе. System4Enterprise е мотивиран да го олесни процесот за пронаоѓање на загрозените семејства од поплавите што неодамна земаа 20 човечки животи, уништи цели куќи и голташе

Read More

Министерството за надворешни работи до амбасадите во Скопје на 9 август испратило допис во кој се бара финансиска помош и се дава листа со производи кои им се потребни за справување со последиците од поплавите, објави Мета. „Министерството во прилог доставува прелиминарна листа на конкретно потребни

Read More

Волонтерите на Црвен Крст денес беа придружувани од екс министерката Јанкуловска, како и од пратеничката Даниела Рангелова од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, а случајот ни го потврдија сведоци од лице место во Стајковци на улица број 6. Оттука се поставуваат неколку прашања. Дали Црвен Крст станал подружница

Read More