Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "полуфинале"

Ватерполо репрезентациите на Црна Гора и на Србија изборија пласман во полуфиналето на ватерполо турнирот на Игрите во Рио, елиминирајќи ги првопласираните селекции од групите Унгарија и Шпанија. Во првото четвртфинале Црна Гора по изведувањето пенали ја победи Унгарија. Во регуларниот дел натпреварот заврши 9:9, а

Read More

Марко Блажевски вчера во квалификациите на Олимписките игри во Рио исплива време – 2:02.54 минути, што е за 44 секунди подобро од неговиот рекорд поставен пред помалку од еден месец во Гронсборо (2:02.98 минути). Во оваа дисциплина беа пријавени 30 пливачи, а Блажевски го освои

Read More

Потпретседателката на германската националистичка партија „Алтернатива за Германија“ (АФД) предизвика бурни реакции во јавноста откако денеска преку својот профил на социјалната мрежа „Твитер“ индиректно порача дека полуфиналето со Франција на европското првенство во фудбал Германија го загубила затоа што во својот тим имала фудбалери со

Read More

Репрезентациите на Хрватска и на Чешка се пласираа во полуфиналето на квалификациските кошаркарски турнири за пополнување на местата на Олимпијадата во Рио. На турнирот во Торино, Хрватите во директен дуел за второто место беа убедливи против Тунис совладувајќи го со 72:52. Хрватска како второ пласирана во

Read More

Останаа уште четири екипи во борбата за европскиот трон. Кристијано Роналдо против Герет Бејл, односно Португалија против Велс во едното полуфинале. Во другото, две исклучително силни репрезентации- светскиот првак Германија против домаќинот Франција. Во првото полуфинале вечерва ќе се сретнат Португалија и селекцијата на Велс

Read More

Во пресрет на највозбудливите натпревари од финалето и полуфиналето на Еуро 2016, Македонски Телеком го подготвува најголемиот навивачки „терен" на плоштадот „Македонија". На 6, 7 и 10 јули сите љубители на фудбалот ќе имаат можност да навиваат за својот фаворит во вистинска стадионска атмосфера. За загревање на

Read More

Француските фудбалери одиграа шампионски натпревар против најголемото изненадување на првенството Исланд и беа супер ефикасни во првото полувреме со дури 4 гола кои беа дело на Жиру, Погба, Паје и Гризман. Во вториот дел Исланд се обиде да ја спаси својата чест и прв намали

Read More

Велшаните се апсолутен хит на ова првенство, а тоа го докажаа и со денешната победа против Белгија пласирајќи се во полуфиналето на ЕВРО 2016, што е прво полуфинале за некој британски тим од 1996 година! Бевме сведоци на фантастичен натпревар во Лил, на кој на

Read More

Српската тенисерка Јелена Јанковиќ успеа да обезбеди пламан во полуфиналната рунда на WTA турнирот во Хонг Конг. Јелена Јанковиќ во четвртфиналето ја совлада Русинката Дарија Гаврилова со 6:1 и 6:1. Јанковиќ немаше преголеми проблеми против 21-годишната тенисерка, на која како и во претходното коло против Анастасија Родинова

Read More

Мастерс турнирот во Пекинг го доби првиот финалист - Рафаел Надал утринава го совлада Фабио Фонињи со 2:0 во сетови (7:5 и 6:3), со што успеа да се пласира до самиот финиш на големите натпреварувања за прв пат по турнирот во Мајами од 2014-та година. За неколку

Read More