Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "полиција" (Page 6)

Поминаа две години од 5 мај, денот на кој беа слушнати „бомбите“ за убиството на Мартин Нешковски и кој претставува еден од симболите на граѓанското движење за демократски промени „Од големиот шок по слушнатите разговори во бомбите, единствено што ми дојде напамет на тој 5-ти мај

Read More

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се идентификувани лицата кои што учествувале во отстранување на блокадата на вратите од Собранието и со тоа им помогнале на напаѓачите да влезат и да направат неред вечерта на 27 април. СВР Скопје, по поднесената кривична пријава против вкупно 15

Read More

При судирите на демонстрантите и полицијата во Франција еден француски полицаец е сериозно изгорен а двајца други се ранети. Судирите настанаа на првомајскиот протест кога дел од демонстрантите фрлија молотови коктели кон полицијата која возврати со солзавец и шок бомби. Насилството во францускиот главен град

Read More

Полицијата и демонстрантите се судрија во реонот на Бешикташ во Истанбул откако група од тие што протестираа се обиде да премине кон плоштадот Таксим. Полицијата употреби солзавец и ги спречи демонстрантите и приведе околу 70 луѓе. Сите патишта кон плоштадот Таксим се блокирани. Во исто време

Read More

Според претседателот на партијата Достоинство Стојанче Ангелов, влегувањето во Собранието беше однапред испланирано, а полицијата била намерно закочена, блокирана и амортизирана благовремено да ги преземе потребните полициски дејства. „Тоа овозможи неколку стотина луѓе да влезат во Собранието. Влегувањето беше сѐ само не спонтано. Проблемот внатре и

Read More

Пред Собранието на Република Македонија има засилено полициско присуство, а припадници на МВР се донесени и со автобуси со цел да го обезбедат просторот околу законодавниот дом. Блокирани се и улиците со што треба целосно да се ограничи пристапот до Собранието. Сепак, се чини дека

Read More

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу за Алсат М синоќа изјави дека денеска ќе побара одговорност од сите ангажирани во Оперативниот штаб и зошто полицијата не реагираше на време. - Навремено беше формиран оперативен штаб кој функционира уште од почетокот на протестите, но полицијата денеска не

Read More

Амбасадори од повеќе земји во заедничка изјава потенцираа загриженост од инцидентите и насилството во Парламентот. „Во последните часови слушнавме вознемирувачки вести за настани кои што се случуваат во Собранието што резултираат со насилство, инциденти, каде што имаме информации дека маскирани напаѓачи извршиле напади врз некои пратеници

Read More

Според неофицијални извори во МВР било опожарено патничко моторно возило Ауди А8 на ул.„Натанаил Кучевишки“ кое е во сопственост на Сашо Каимовски – Панки, пренесува порталот Фактор. Пожарот е изгаснат од екипа на БППЗ. Најверојатно се работи за подметнат пожар.

Read More

Тинејџер кој не се вратил дома уште од неделата наутро, бил пронајден во скопскиот трговски центар „Сити мол“. Во понеделникот во полициската станица во Куманово, М.С. од с.Младо Нагоричане, кумановско, пријавил дека неговиот 17-годишен син заминал од дома претходниот ден во 11 часот и до моментот

Read More