Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "полиција" (Page 5)

Аргентина за првпат во својата историја на постоење назначи трансродово лице за шеф на полиција, пренесува „С-фронт“. Аналија Пасантино 20 години служела во аргентинската федерална полиција, а покрај тоа што има добиено бројни одликувања, била портпарол на полициските сили и раководела со единицата за борба против

Read More

Триесетгодишен жител на Пехчево синоќа околу 19:10 часот скокнал во провалија пред вереницата и нејзиниот вујко. Немилиот настан се случил на автопатот Скопје – Велес кај местото Ветерско, а и покрај потрагата која траела до полноќ, тој не бил најден. Како што соопшти полицијата, најпрво се

Read More

Никола Митревски Кољо, кого СДСМ на прес-конференција го посочи како еден од напаѓачите во Собранието, синоќа самиот се пријавил во полициската станица во Гази Баба, дознава Макфакс од извори во полицијата. Судија на претходна постапка му одредил притвор е тој е пренсен во затворот во Шутка. Пратеникот

Read More

Петмина вработени во МВР се привремено оддалечени од работните места, односно суспендирани, во врска со инцидентите во Собранието на 27 април, потврдија од МВР за „Мета“. Мерката е изречена од одделението за внатрешна контрола на МВР, а не од работната група формирана од министерот Агим Нухиу

Read More

СДСМ посочи дека откако ќе ја формира новата влада ќе ја реформира и полицијата со императив за професионалните стандарди, а потоа веднаш доби реакција од ВМРО-ДПМНЕ за кои ваквите најави се лицемерни. „Заедно со професионалците, ќе ги направиме потребните реформи преку коишто ќе овозможиме полиција што

Read More

Со положување цвеќе денеска во МВР беше одбележан Денот на полицијата на Република Македонија. На одбележувањето присуствуваа и семејствата на загинатите бранители. Министерот на МВР, Агим Нухиу порача дека полицијата треба да гарантира една безбедна средина за сите граѓани. „Треба сите заедно да се ангажираме, за

Read More

Итно формирање на полиција за животни на ниво на Република Македонија бараат група граѓани со интернет петиција. По последните брутални труења на кучиња, кои кулминираа со убиството на кучето Идриз, тие се револтирани поради тоа што до сега органите на прогонот потфрлиле при санкционирање на

Read More

„ЦИВИЛ – Центар за слобода, на втората годишнина од протестите на 5 мај и од бруталната пресметка на полицијата со ненасилните демонстранти, ја потсетува јавноста дека одговорните за тешката криза, криминалот и газењето на човековите права сè уште се на слобода и продолжуваат со дестабилизација

Read More

По наредба на Јавен обвинител полициски службеници денеска ги скршија печатите и ги отворија вратите на прес-центарот во Собранието на Македонија каде се одвиваа најголем дел од насилните инциденти минатиот четврток, кога толпата се проби во парламентот и нападна дел од пратениците, новинарите и собраниското

Read More

СВР Скопје на разговор повикале повеќе лица за кои постојат сомневања дека биле инволвирани во настаните во македонскиот парламент, пренесоа од Министерството за внатрешни работи. „Притоа, поради констатирано постоење на основи за сомнение за сторено кривично дело – „учество во толпа што ќе спречи службено лице

Read More