Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "полиција" (Page 4)

Лаки Стар, Шуман, Фејда, Бродер, Ејџеј и Фул Мун се најновите членови што се придружиле на К-9 единицата во тајванската полиција. Нивната мајката, Јелоу одамна е во К-9 единицата, исто како и нивниот татко, Лидер. Овие слатки кученца се стари само еден месец и моментално

Read More

Триесет и осум годишен скопјанец е пронајден убиен во сопствениот дома, соопшти МВР. Полицијата утринава добила пријава дека пронајдено е безживотното тело на Пецо Колчовски (1979). Телото на починатиот, кое било пронајдено во неговиот дом, било обвиткано со кабли приклучени во струја и било облиено со крв.

Read More

Вчера во 21,00 часот во Скопје на ул.„Аминта 3-ти“, при регулирање на сообраќај приправникот за полицискки службеник Б.Ј. бил удрен од ПМВ чиј возач Ф.П (1987) не постапил по дадените насоки. Инцидентот се случил во близина на градскиот стадион додека се играше натпреварот Македонија-Шпанија и беше

Read More

Независниот синдикат на полицијата побара од Министерството за правда и од затворските управи итни реформи со кои Затворската полиција и администрација ќе добие еднаков третман со другите вработени во МВР, јавува „Макфакс“. На прес-конференција пред Министерството за правда претседателот на НСП, Гоце Делчев Тодев, рече

Read More

Секторот за внатрешни работи Скопје, во врска со настаните што се случија на 27-ми април годинава во Собранието на Република Македонија, до Основното јавно обвинителство Скопје достави четири Известувања кои се однесуваат на проширување на кривична пријава и известување со дополнителни дејствија за лица кои

Read More

Директорот на скопската Клиника за неврохирургија, Александар Чапароски, е повикан на информативен разговор во полициска станица по пријава на граѓани, информираат од МВР за Плусинфо. Полицијата не дава официјални информации, но неофицијално, станува збор за пријава за мито од пациент.

Read More

Полицијата во Москва вчера уапси 9 годишно дете поради рецитирање поезија. Апсењето цело време го снимала мајката на момчето, а по објавување на видеото, на социјалните мрежи се појавија низа реакции за постапките на полицајците. https://youtu.be/TTLgbi0rCqk Претседателката на Комисијата за заштита на семејството и децата при Јавната

Read More

Претседателот на полицискиот синдикат, Гоце Делчев Тодев бара средба со министерот за внатрешни работи за да разбере зошто на некои полицајци не им било уплатено здравственото осигурување од декември 2013 година, јавува „Алсат-м“. Според Тодев, над 200 полицајци се принудени да плаќаат од свој џеб за

Read More

Полицијата во Манчестер уапси 23-годишен маж во јужниот дел на градот поради сомневање дека е поврзан со нападот во кој беа убиени најмалку 22 лица. Претходно британската премиерка Тереза Меј изјави дека безбедносните служби го знаат идентитетот на осомничениот бомбаш самоубиец. Таа додаде дека властите се уште

Read More

Претседателот на Македонскиот полициски синдикат Ацо Антовски за најновите суспендирања на полициските службеници во врска со настаните од 27 април во Собранието побара командна одговорност и правична и поединечна истрага, јавува „Радио Слободна Европа“. „Апелираме до Министерството за внатрешни работи своите надлежности да ги извршува темелно

Read More