Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "политичка криза"

Граѓаните на Македонија сметаат дека државата се движи во лоша насока, дека членството во ЕУ ќе биде добра работа, се чувствуваат приврзани за државата и многу ретко посетуваат земји од ЕУ, покажува најновото истражување на „Еуробарометар“. На прашањето „Дали мислите дека државата се движи во добра

Read More

Текстот објавен во британскиот весник „Гардијан“ и во македонските медиуми за случувањата во последниве години во Македонија и за наводното мешање на Руската Федерација претставува несмасен обид да се префрли одговорноста за појавата на длабоката криза во земјата, реагира руското Министерство за надворешни работи. „Наводите дека

Read More

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска оцени дека бебедносно-политичката ситуација во светот, но и во регионот е влошена. Тој наведе дека во многу земји од регионот се зајакнал национализмот, а политичката сцена се радикализирала. – Тоа особено беше видливо во Хрватска и во БИХ во

Read More

Вицепремиерот и шеф на дипломатијата на Словачка Мирослав Лајчак изјави дека очекува со изборот на новата влада во Македонија да биде ставен крај на политичката криза и да почнат да се надминуваат поделбите во општеството. – Се надевам дека формирањето влада и мандатот на Зоран Заев

Read More

Иницијативата „Јас барам / Ние бараме“, која е поддржана од 111 граѓани, денеска изрази загриженост ситуацијата во која што се наоѓа Македонија и воедно даде поддршка за изборот на новиот претседател на Собранието, Талат Џафери. Тие на прес-конференција ги презентираа своите барања кои, според како

Read More

Платформата „Македонија 2025“ се надева дека со постигнувањето на последното политичко решение ќе дојде до конечно решавање на долгата политичка криза во Македонија. Оттаму повикуваат на создавање добар економски амбиент за да продолжат инвестициите. „Ги повикуваме сите релевантни партии, групи и организации што беа опфатени од

Read More

Портпаролот на германската влада за САКАМДАКАЖАМ.МК во писмена изјава потврди дека немало никакво извинување од германската канцеларка Ангела Меркел до претседателот Ѓорге Иванов во врска со обвинувањето што тој го упати кон германската амбасадорка во Скопје. На барањето на САКАМДАКАЖАМ.МК за појаснување на вчерашната изјава на

Read More

Во еуфоријата што завладеа во земјава по формирањето на новото парламентарно мнозинство, изборот на нов спикер на Собранието и по вчерашното доделување на мандатот за формирање нова влада, од наративот на партиите од мнозинството целосно исчезна Специјалното јавно обвинителство и продолжувањето на неговиот мандат за

Read More

Oбединетата македонска дијаспора (ОМД) оценува дека вчерашното доделување на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев треба да се прифати како чекор напред кон смирување на политичката криза во државата и промена со која се очекува Македонија да започне да гради граѓанско општество кое ќе

Read More

Да престанат деструктивните политики на раздор, сите, влучително и опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се постават конструктивно во процесите што следат. 17 мај, којшто пред две години испрати порака на заедништво без разлика на каква било припадност и определба, е концептот што го избраа граѓаните на изборите

Read More