Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "починат"

Машко лице вчера попладнето било пронајдено починато на улицата „Сатеска“ во Охрид. По пријавата, полициски и екипи на Итна медицинска помош излегле на лице место, но лекарите можеле само да ја констатираат смртта. Полицијата утврдила дека починатиот е охриѓанецот М.Г. (55) кој живеел на истата улица. По

Read More

Постариот од двајцата пациенти од Гостиварско кои починаа на Клиниката за инфективни болести во Скопје, за што вчера информираше Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, е жртва на вирусот хантаан, односно корејска хеморагиска треска, дознава неофицијално „Мета“ од извори во здравствените институции. Во очекување

Read More

Американскиот комичар Чарли Марфи почина на 58 годишна возраст во болница во Њујорк, по борба со леукемија, неговиот менаџер потврди за ТМЗ. Чарли беше постар брат на популарниот актер Еди Марфи. ТМЗ известува дека членовите на неговото семејство се шокирани затоа што мислеле дека е подобар

Read More

Иранскиот велосипедист Бахман почина по несреќниот пад за време на трката на Параолимписките игри во Рио де Жанеиро. Под неразјаснети околности Иранецот падна, а по добивањето на медицински третман, почина во болница, најверојатно од срцев удар. – Ова е голем удар за Параолимпиското движење и нашите мисли

Read More

Американскиот драматург и добитник на три „Пулицерови награди“, Едвард Олби, чие нејпознато дело е „Кој се плаши од Вирџинија Волф“, почина синоќа на 88-годишна возраст. Олби најголемата популарност ја стекна во 1962 година со претставата „Кој се плаши од Вирџинија Волф“, по што доби статус на

Read More

Поранешниот италијански претседател, премиер и гувернер на Централната банка на Италија, Карло Аѕељо Чампи почина денеска на 95-годишна возраст, јавија италијанските медиуми. Чампи, кој одигра клучна улога во вклучувањето на Италија во еврозоната, беше италијански претседател од 1999 до 2006 година, а пред тоа 14 години

Read More

Вчера во 6.15 часот пријавено е дека на регионалниот пат Прилеп-Македонски Брод автомобил ауди А4, со прилепски регистарски ознаки, излетало од коловозот и застанало во канал со вода, а до него имало починато лице. Како што информираа од полицијата од извршениот увид и извршениот разговор со

Read More

Во сообраќајна несреќа попладнево загина пешак кај кавадаречко Возарци, потврдуваат за МИА од МВР. – Околу 14 часот на пат кон селото Возарци, на мостот на реката Црна, од страна на патничко моторно возило бил прегазен Н.С. од селото Дреново, роден 1959 година. Пешакот починал на

Read More

Легендарниот претседател на ФИФА, Жоао Авеланж, денеска почина на 100-годишна возраст. Тој почина во болницата во Ботафого, во близина на родниот град Рио, откако беше хоспитализиран пред еден месец поради проблеми со дишењето. Бразилецот беше на чело на ФИФА во периодот од 1974 до 1998 година, кога

Read More

По кратко и тешко боледување, во Словенија почина големиот промотор на македонската култура во дијаспората и ширум светот, музичарот Љубен Димкароски, кој беше прва труба во Љубљанската филхармонија, и основач и водач на групата „Пела“ со која ја промовираше македонската музика низ целиот свет. Во последните

Read More