Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "почина"

Популарниот британски глумец Роџер Мур, кој е најпознат по улогата на Џејмс Бонд, почина денеска на 89-годишна возраст, соопштуваат од неговото семејство. Мур го глумеше популарниот шпиун 007 во седум филмови кои имаа комична нота и токму затоа голем број на фанови ја сакаа работата на

Read More

Поранешниот шампион во мотоциклизам Ники Хејден, им подлегна на повредите по минатонеделната сообраќајна несреќа. Американецот од минатата среда беше хоспитализран со тешки повреди на главата во болницата во Чезена, откако во Римини возејќи велосипед во него удри автомобил. Врз Хејден беа извршени неколку интервенции, но и покрај

Read More

Актерот Мајкл Паркс почина на 77 годишна возраст. Тој во Холивуд важеше еден од актерите со голема енергија и затоа често се појавуваше во маркантни и невообичаени улоги. Најголема популарност стекна во ,  култната серија „Твин Пикс“ и во легендарниот филм на Квентин Тарантино „Убиј

Read More

Вчера ненадејно почина Ѓорѓи Бисерков Дампе, македонски театарски и филмски актер и долгодишен член и соработник на Велешкиот театар. Роден е во 1941 година во Велес. Од 1960-1964 година вработен е како челн на ансамблот на Народниот Театар „ЈХК-Џинот“во Велес. А од 1975 во истиот е

Read More

Работник при пад од триметарска платформа во Виница вчера се здобил со тешки телесни повреди, на кои им подлегнал во Ургентниот центар во Скопје. Како што соопшти МВР, несреќата се случила вчера околу 14:40 часот, додека А.Г. (60) од кочанското село Горни Подлог, работел во

Read More

Поранешниот англиски репрезентативец Уго Ехиогу, почина на возраст од 44 години. Тој вчера во тренинг центарот во Тотенхем, за време на тренингот на играчите до 23 години му се слошило. Брзо бил пренесен во најблиската болница во Лондон, но за жал тој почина утрово. “Зборовите

Read More

Во својот дом во Њујорк, во 101. година од животот, денеска почина милијардерот Дејвид Рокфелер. Неговот портпарол Фрејзер Сајтел наведе дека Рокфелер починал утрово во сон. Тој беше американски банкар и еден од најбогатите луѓе во светот, и според податоците на „Форбс“ неговиот имот се

Read More

Легендарниот актер Џин Валјдер, познат по улогата на Вили Вонка во Фабриката за чоколади почина на 83 годишна возраст. Вајлдер, кој беше познат по ликовите во голем број комедии – класици, починал во американската сојузна држава Конектикат, според семејството, од компликации од Алцхајмеровата болест.

Read More

Почина 88-годишен жител на Сингелиќ како последица на тешка инфекција на белите дробови откако бил пронајден во дворот речиси мртов по големото невреме што го погоди овој дел од скопскиот реон на 6 август. Покуќнината на семејството Амети е целосно уништена, а во куќата се

Read More

Ален Костиќ, 27-годишниот водач на партизановата подгрупа „Забранети“, утрово им подлегна на повредите од огнено оружје со кое беше застрелан вчера, објави српски „Блиц“. Полицијата во Белград го уапси 25-годишниот Н. Д. под сомнение дека тој пукал во младиот водич познат под името Куби, најверојатно со пушка. Ова

Read More