Monday, Mar 20, 2023
HomePosts Tagged "победа"

Вардарки со една нога веќе се на четвртиот по ред фајналфор тунир во Лигата на шампионите, откако славеа победа на гостински терен против Митјиланд со 26-28, во првиот натпревар од четвртфиналето. Иако испушти шанса и за многу поубедлив триумф, македонскиот шампион ја оправда улогата

Read More

Екипата на Металург ја оствари и третата победа во плејофот од ракометниот шампионат на Македонија. Во воведниот натпревар од 3.коло одигран попладнево во Автокоманда, ракометарите на Металург го победија Охрид со 29-23 полувреме 17-13. Актуелниот македонски вицешампион ја оправда фаворитската улога и во поголемиот дел од натпреварот

Read More

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и на Европската комисија, Жан-Клод Јункер му честитале српскиот премиер Александар Вучиќ за неговата победа на претседателските избори. Според нив гласањето ја потврдува силната поддршка кон него во земјата, пренесе Танјуг. „Ова гласање за доверба покажува дека народот на Србија

Read More

Стартуваше од втората позиција, заврши како прв. Себастијан Фетел триумфира во трката за Големата награда на Австралија, прва во новата сезоната во Формула 1 шампионатот. Победничкото време што притоа го оствари Германецот на Ферари беше 1:24:11,672 часа. „Целиот тим е исклучително среќен. Не бев задоволен со

Read More

Кандидатот на Српската радикална партија за претседателските избори во Србија, Воислав Шешељ изјави дека ако победи, неговиот ривал Александар Вучиќ ќе биде премиер, пишува весникот „Данас“. Шешељ ги демантира тврдењата дека е „лажна опозиција“ на неговиот соперник и оти Вучиќ го држи во раце, со

Read More

Единствена Русија која е предводена од рускиот претседател Владимир Путин убедливо победи на парламентарните избори кои се одржаа вчера со што уште еднаш си ја цементираше апсолутната власт во земјата, без голем простор за пресврт на опозицијата иако со помал број на освоени пратеници во

Read More

Лидерот на Хрватската демократска заедница (ХДЗ), Андреј Пленковиќ прогласи синоќа победа и порача дека е сигурен оти партијата ќе има привилегија да формира стабилна хрватска влада која ќе владее во следните четири години. Пленковиќ порача дека ХДЗ останува отворена за разговор со сите партии кои се

Read More

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година оствари значајна победа над Северна Ирска и ги зачува шансите за пласман на Европското првенство. Македонија ја совлада Северна Ирска со 2:0 во претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП 2017 година. На натпреварот кој се одигра на арената „Филип

Read More

Претседателката на француската екстремно десничарска партија „Национален фронт“, Марин Ле Пен, денеска порача дека, доколку победи на претседателските избори во Франција во 2017 година, за кои се кандидира, таа ќе организира референдум за натамошното членство на Франција во ЕУ, јавуваат француските медиуми. -Британците ја избраа својата

Read More

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го искористи интервјуто после првиот натпревар на УС Опен за да им се заблагодари на организаторите, но и за малку да ја позабавува публиката. За време на церемонијата на отворањето на турнирот настапуваше Фил Колинс, а Ѓоковиќ го отпеа

Read More