Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "писмо"

Тешката состојба во која се наоѓа компанијата Скопски пазар продолжува да ја преокупира македонската јавност, а вработените сè повеќе го креваат својот глас околу состојбите во претпријатието. Во писмо испратено до медиумите, вработена во СП алармира за состојбите во фирмата и протестира против односот на актуелното

Read More

Писмото што експлодираше во европската подружница на Меѓународниот монетарен фонд(ММФ) било испратено од Грција, јави Reuters. „Француските власти информираа дека е испратено од Грција“, изјави Никос Тоскас, министер за јавен ред на Грција. Во средата германските власти запленија сомнителен пакет адресиран до германскиот министер за финансии Волфганг

Read More

Во пресрет на Меѓународниот ден на исчезнатите лица, претседателот на Косово и организациите за човекови права, апелираа на итно решавање на прашањето за 1.666 лица, кои сѐ уште се водат за исчезнати од војната во 90-тите години - пренесува BalkanInsight. Младинската иницијатива за човекови права во

Read More

Министерството за правда во Турција со испратено писмо до Вашингтон бара да се притвори Фетулах Ѓулен, муслиманскиот проповедик кој е обвинет од турските власти дека е одговорен за неуспешниот пуч во Турција на 15-ти јули. Според објавите од телевизијата Си-Ен-Ен-Турк,  во писмото до американските власти, Ѓулен

Read More

По реакцијата на професорите сенатори кои ја поддржаа иницијативата за свикување вонредна седница на Универзитетскиот сенат, во врска со случувањата околу избори за претседател на СПУКМ, преку отворено писмо во кое го повикаа ректорот во заминување на одговорност, поради непостапување согласно статутот на УКИМ за

Read More

Отворено писмо до ректорот на УКИМ упатено од група сенатори, а во врска со несвикувањето на седница на Универзитетскиот сенат по барањето на повеќе од една петтина членови на Сенатот. Писмото го пренесуваме во целост. Почитуван Ректоре, На четврти и шести јули оваа година група од шеснаесет

Read More

Синдикатот на УПОЗ со цел да се спротистави на решението за кратење од платите на штрајкувачите во судовите испрати писмо до премиерот Емил Димитриев. Во писмото, Синдикатот бара тој да утврди одговорност од Министерството за правда и оставка, а да утврди одговорност и за Судскиот буџетски

Read More

Повлекувањето од репрезентативниот дрес кое го најави Лионел Меси по уште едно загубено финале во големите натпреварувања ги остави во неверување сите фудбалски фанови од Аргентина и надвор од неа. Започнаа да стигнуваат молби за враќање во дресот на „гаучосите“ од великанот Диего Марадона, претседателот Маурисио Макри

Read More

Љубе Бошкоски преку писмо им се заблагодари на подржувачите. По излегувањето од затворот, Љубе не сакаше да даде изјава за медиумите, а викендов ги собра неговите сопартијци во Челопек да го прослават излегувањето на слобода. Сега тој упати писмо до неговите подржувачи. Го пренесуваме во

Read More

Петмина членови на ДИК со писмо до Вељаноски. Во него известуваат дека на гласачкото ливче ќе има само една партија и дека тоа е надвор од Уставот и изборниот законик, како и дека ДИК нема основа да организира избори. Писмото е потпишано од Игор Милев,

Read More