Sunday, Jun 4, 2023
HomePosts Tagged "Pentagon"

Американското федерално истражно биро објави досега невидени фотографии од Пентагон после терористичкиот напад на 11-ти септември 2001-ва година. Речиси 16 години подоцна, фотографиите ги прикажуваат првичните сцени после сомнителниот терористичкиот напад во кој, според САД, терористите на Ал Каеда срушија авион на „Американ Ерлајнс“ во

Read More

Воените авиони на колациите предводени од САД уништиле фабрика во Ирак, која ја користеле припадниците на Исламската Држава за производство на хемиско оружје, соопшти Пентагон. Најветојатно фабриката служела за хлор или иперит, изјавил генералот потполковник Џефри Хариган, кој се наоѓа на чело на централните командни

Read More

Американскиот министер за одбрана Ештон Картер го именува поранешниот генерал во американската армија, Џон Абизејд за специјален советник на украинскиот министер за одбрана, соопшти Пентагон. Во соопштението се наведува дека Абизејд ќе биде советник на министерот Степан Полторак, чија држава настојува да ја зајакне демократската цивилна

Read More

Американски воен брод на морнарицата бил принуден да испука три предупредувачки истрели од митролез кон ирански брз воен брод за напад кој вршел опасни маневри во нивна близина во Голфскиот залив. Акцијата ја оправда и Питер Кук, портпарол на Пентагон кој оцени дека ова биле последни

Read More

Пентагон излезе со официјално соопштение во кое тврди дека со дрон е убиен Хафез Саид Хан, лидер на ограноците на Исламска Држава во Пакистан и Авганистан, задолжен за координирање и извршување на терористички напади и регрутирање на нови борци за фронтот во Сирија. Авганистанскиот амбасадор во Пакистан

Read More

Американската морнарица две години чека да добие целосно оперативен носач на авиони „Џералд Форд“ кој и покрај вложените 13 милијарди долари не е подготвен за борбени сценарија. Според извештајот на Мајкл Гилмор од одделот за оцена и евалуација на Министерството за одбрана, носачот „Џералд Форд“ има

Read More

Американскиот Сенат усвои вчера нацрт-закон за финансирање на активностите на Пентагон за следната фискална година, која почнува од 1 октомври. Законот предвидува финансирање од 602 милијарди долари и тој беше одобрен од 85 сенатори, а „против“ гласаа 13 сенатори. Претседателот Барак Обама сепак има серија забелешки, пред

Read More

Најопасните хакери на сите времиња на едно место. Некои довеле до работ на нуклеарна катастрофа, некои речиси предизвикале интернационални конфликти. Кевин Митник, алиас „The condor“ започнал со хакирање многу млад, хакирајќи го системот за метро за да се вози бесплатно, завршувајќи со хакирање на Пентагон и извлекувајќи информации

Read More

Русија иницираше „софиситциран сајбер напад“ врз системот за електронска пошта на Министерството за одбрана на САД, јави телевизијата Ен-Би-Си, повикувајќи се на изјава на официјален американски претставник. Според телевизијата, нападот бил извршен „околу 25 јули“ и со него била загрозена електронската пошта на околу 5.000 воени

Read More

Во Сирија е убиен Мухсин ал-Фадли, клучна фигура на огранокот на Ал Каеда. Тој е убиен во напад на коалициските сили, предводени од САД, соопштува портпаролот на Пентагон, Џеф Дејвис. Ал-Фадли бил „еден од само неколкумнината доверливи лидери на Ал Каеда кој однапред ја имал

Read More