Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "пазар"

Иако пазарот за паметни часовници и натаму не е на предвиденото ниво, американскиот гигант Apple ја превзеде диригентската палка. Тим Кук неодамна испрати јасна порака дека продажбата на Apple Watch 2 се зголемила двојно оваа година, а многумина сметаа дека првиот човек на компанијата од Купертино

Read More

Некогашната спортска икона од островот денес продава секојдневни автомобили со висока противвредност. На кинеските сопственици им е важно MG да стекне поголема популарност во Европа, како основа марката да го привлече и вниманието на купувачите во Кина. Моделите и не се толку неинтересни. По дванаесетгодишно отсуство,

Read More

Постојано купуваме сокови и млечни пијалоци во тетрапак пакување, а не внимаваме на сите бројки кои се втиснати на пакувањето. Во аголот на секое пакување има едноцифрена бројка. Во некои земји бројките се од 1 до 5, во други од 1 до 6. Овие бројки

Read More

Традицоналниот „балкански пат на дрогата“ кој минува низ Србија, во последниве неколку години се помести на исток, во Бугарија и Романија, проценува српската владина Агенција за борба против наркотици. Како што јави Танјуг, според директорот на Агенцијата, Милан Пекиќ, ваквото поместување на рутата се должи на

Read More

КАМ маркет ќе го освојува регионалниот пазар. Годинава и следните години КАМ ќе отвори неколку маркети во Бугарија, прво во Софија, а потоа и во Пловдив. Бугарските медиуми пишуваат на големо за плановите на компанијата, а според бугарскиот портал Регал, компанијата планира освојување и на

Read More

За Македонија тутунот ќе остане број еден култура и ќе биде заштитена марка во повеќе региони во земјата. Во земјава веќе се најави дека ќе има стабилизација на производството на тутун, гранка од која егзистираат 40 илјади семејства. Ние се наоѓаме на 30 - тото

Read More

Засега се уште нема официјална потврда кој ќе биде новиот виртуелен мобилен оператор кој е задолжителен по одлуката за спојување на Вип и Оне во една компанија која ќе има мнозинство на пазарот. Полека почнува да циркулира името на Lycamobile компанијата, која има веќе стекнато големо

Read More

Веќе 18 месеци цената на нафтата значително опаѓа поради заситеноста на пазарот и високото ниво на производство, а вчера се спушти на најмининално можно ниво така што сировата нафта од марката WTI сега е со цена под 30 долари за барел. Претходно во текот на

Read More

Комисијата за транспорт и комуникации на Либералната партија смета дека треба да му биде овозможено на секој ТВ субјект кој има финансии, желба и кадровска екипираност да истрча на медиумскиот пазар. Од ЛП велат дека сегашната методологијата за доделување национални ТВ концесии на медиумите е прилично

Read More

Apple е убедливо најпрофитабилниот производител на паметни телефони со тоа успеа да освои дури 94% од целиот профит на продажба со одличниот пласман на iPhone. Интересно е што успехот е постигнат со само 14 проценти во глобалниот пазар на смартфони и тоа е огормен удар за

Read More