Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "патници"

оради Супер купот на УЕФА, сите патници што на 7, 8 и 9 август ќе патуваат од скопскиот аеродром треба да пристигнат на аеродромот три до четири часа пред полетувањето. „Сите патници што имаат летови од скопскиот аеродром „Александар Велики“, на 7, 8 и 9 август

Read More

Забраната на поголеми електронски уреди на летовите за САД вчера започна да се спроведува во главниот турски аеродром во Истанбул, објавија тамошните медиуми. Со оваа забрана на патниците не им е дозволено во рачниот багаж да нсат поголеми електронски уреди од паметните телефони, како преносни

Read More

Воз што сообраќал на релацијата Милано - Базел вчера излета од шините на станицата во швајцарскиот град Луцерн, при што се повредени неколку лица, соопшти полицијата. Според претставници на Железници на Швајцарија еден вагон се превртел кога возот „Евросити“ ја напуштал станицата во Луцерн. Тројца од повредените

Read More

Утрово за влакно е избегната трагедија на патото Кичево-Гостивар во близина на превојот Стража, откако мерцедел со патници од Албанија се запалил. Возачот В.Л. (50) од Р.Албанија не можел да го сопре мерцедесот бидејќи му откажале сопирачките, па бил принуден нагло да сврти во спротивен

Read More

Шеснаесет лица се повредени кога авион на прекуокеански лет, поради ненадејни турбуленции, принудно слета на аеродромот Шанон во Ирска. Авионот на американската компанија Јунајтид ерлајнс леташе од Хјустон во Тексас до лондонски Хитроу, јави Би-Би-Си. Четиринаесет патници и двајца членови на екипажот се пренесени во болница од

Read More

Голема паника е крената на Франкфуртскиот аеродром и се евакуирани два терминали по што е направена целосна безбедносна проверка на патниците.   VIDEO: Evacuation in #Frankfurt airport https://t.co/VG5Mp10mwP pic.twitter.com/igjffVFcaW — RT (@RT_com) August 31, 2016 Според повеќе медиуми станува збор за сомнителна активност на еден патник кој неовластено ја

Read More

Расте бројот на патници кои се одлучуваат да патуваат со авион. Во првите седум месеци од годинава, бројката на превезени патници на двата аеродроми во земјава е зголемена за 22,5 проценти во однос на истиот период лани и превезени се 1.008.435 патници, информира Министерство за

Read More

Анкета на сајтот за патување airfare watchdog покажала дека стјуардесите на американската нискобуџетна авиокомпанија Spirit Airlines се најдрските во светот со најлош однос кон патниците. На второто место се стјуардесите од Air Canada кои се покажани на видео како шутираат багаж на патници и го фрлаат

Read More

Голем број на луѓе не ги знаат своите потрошувачки права во случај ако летот им доцни или е откажан. Кога дојдов на аеродром, сфатив дека мојот лет е одложен. Што можам да направам? Имате право на грижа од страна на авионската компанија. Тоа подразбира дека имате право

Read More

Утрово се случи страшна сообраќајна несреќа при која автомобил „шкода фабија“ со скопски регистарски ознаки излетал од улицата „Димитрије Чупоски“ и се забил во едно од градежните скелиња, поставени во непосредна близина на автобуската постојка која е една од најпрометните. За среќа автомобилот не удрил

Read More