Friday, Mar 24, 2023
HomePosts Tagged "патишта"

Во областите Солун и Пелопонез е прогласена вонредна состојба поради катастрофалните последици од поројните дождови и поплавите, пријавени од агенцијата АНА. Во Солун состојбата е алармантна, каде има и отсечени патишта. Оневозможено е движењето по долгиот пат Епаноми – Неа Миханион каде патот е поделен

Read More

Утрово се случи тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница при што комбе се преврте откако удрило во камион, а се преземаат мерки за утврдување на причините за сударот. Привремено обиколницата е затворена и сообраќајот се пренасочува. Инаку, според извештајот на АМСМ сообраќајот на останатите патни делници

Read More

Околу половина час има задржување на граничните премини од македонска страна за влез и за излез од државата. Нормализиран е и сообраќајот кај тунелот Демир Капија каде поради сообраќајна несреќа беше затворена едната лента, соопшти АМСМ. Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без

Read More

Според Светска Банка квалитетот на патиштата во Македонија, во споредба со соседните земји, постојано се влошува. Ако некогаш бевме лидер во регионот според квалитетот на патиштата, сега сме на самото дно, изјави на денешната прес-конференција Благој Бочварски, член на ИО и претседател на Комисија за

Read More

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово –

Read More

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово –

Read More

СОСТОЈБА: Сообраќајот на сите државни патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово –

Read More

Утрово патот Маврово-Дебар интезивно се чистеше од наталожените карпи кои се одронија поради врнежи на снег и повеќе часови го блокираа овој патен правец кој е еден од поризичните, но сега е прооден, како и останатите патишта низ државата на кои нема никакви застои. Со

Read More

Превојот Стража како еден од најпроблематичните во патната мрежа при лоши временски услови сега е целосно прооден и утрово е укината забраната за движење на тешки товарни возила. Истото важи и за правецот Струга-Ќафасан. Генерално состојбата на патиштата низ Македонија укажува дека нема застои и

Read More

Македонија бела "Баба Мразица", најавениот прв вистински снег навистина пристигна и во нашата Република. Освен што предизвика среќа, истиот навестува и да се внимава при патување на планинските превои Стража и Маврово. Тие превентивно се забранети за тешките товарни возила, а на патниот правец Тетово-Попова

Read More