Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Парламент"

Во Македонија нема простор за дводомен парламент, а таквите најави се само желба за да дојде до нови судири и да им се даде повод на ВМРО-ДПМНЕ и другите да кажат дека Албанците се виновни за сè во Македонија, порача синоќа од Дебар лидерот на

Read More

Пратеникот и координатор на СДСМ од собранискиот прес-центар рече дека пратениците од парламентарното мнозинство се договориле да не ги користат годишните одмори сè додека не заврши расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Тунтев најави дека Собранието ќе расправа и за викенд со цел

Read More

Со 206 гласа „за“, ниту еден против и ниту еден воздржан денеска Народно собрание на Бугарија ја усвои декларацијата за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Македонија. Како што јавуваат бугарските медиуми, бугарското собрание позитивно го оценило напорите на двете држави за финализирање на

Read More

Од 19 пратенички места, колку што ги освои Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), нејзиниот коалициски партнер Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) не доби ниту едно место во новиот состав на парламентот на Албанија, јави весникот на Македонците во Албанија „Илинден“. Единствен кандидат на МАЕИ беше

Read More

Зградата на британскиот парламент е блокирана, како и околината, а едно лице е уапсено, јавуваат светските медиуми. Како што се наведува, уапсен е маж кој бил вооружен со нож, а „Би-би-си“ пренесува дека настанот не се поврзува со тероризам. Вооружени припадници на полицијата патролираат по околните улици,

Read More

Претседателот на Косово, хашим Тачи денеска го распушти Парламентот, откако мнозинството пратеници изгласаа недоверба на Владта. Во рок од 45 денови треба да бидат организирани предвремени парламентарни избори, една година порано од предвиденото. Парламентот на Косово претходно го поддржа предлогот за гласање недоверба на Владата на Иса

Read More

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за австриски Стандард вели дека нападот врз македонскиот парламент нема да има последици врз шансите за почеток на преговори со ЕУ… доколку не се повтори!„Не очекував ваков напад врз Собранието, но нештата за жал некогаш тргнуваат и наопаку“,

Read More

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенебрег денеска испрати соопштение во кое ги осудува вчерашните настани и вели дека изборот на новиот спикер на Собранието е позитивен чекор. “Остро ги осудувам вчерашните напади на членови на Парламентот во Скопје. Насилството нема место во ниту еден Парламент. Ги

Read More

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет смета дека случувањата со одолговлекувањето на конститутивната седница во македонското Собрание, го урива угледот на оваа институција во Македонија, но и надвор од неа. – Парламентот е јадрото на демократијата во Македонија. Сегашните случувања во македонскиот Парламент прават противуслуга за

Read More

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет смета дека случувањата со одолговлекувањето на конститутивната седница во македонското Собрание, го урива угледот на оваа институција во Македонија, но и надвор од неа. - Парламентот е јадрото на демократијата во Македонија. Сегашните случувања во македонскиот Парламент прават противуслуга за

Read More