Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "паркинг"

Шах, пинг понг, музика и многу цртежи можеа вчера да се забележат на плоштадот „Гоце Делчев" во Битола. Битолчани за првпат го одбележаа светскиот настан ПАРК(инг) ден, со кој побараа поголем јавен простор што ќе им припаѓа на сите и каде секој ќе може да

Read More

Лошите навики не исчезнуваат така лесно, како што е оваа ситуација во која три автомобили завземаат шест места, речиси колку половина паркинг. Ако сте во гужва низ градот и не можете да најдете место можеби токму ваквото неодговорно паркирање е причината.

Read More

Паркингот на португалскиот музички фестивал под отворено небо, „Андансаш", започна да личи на бојно поле откако шумски пожар уништи 422 автомобили, пренесува БТА. Полицијата потоа изврши увид на местото, а сè уште трае проценката на штетите, коишто се очекува да бидат прилично високи. Музичарот Педру Мештре изјави

Read More

Пајак возило кое интервенираше кај средното фискултурно училиште во Скопје при качување на погрешно паркираното возило успеа да ја собори и бандерата на самата улива која е доста тесна и нема простор за поголеми возила и нивно оперирање. Граѓаните кои тука се паркираат се жалат дека

Read More

Спортскиот центар Борис Трајковски обезбеди држачи за велосипеди и новиот паркинг е донација на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата. Целта е да се овозможи полесен пристап на велосипедистите кои се рекреираат долж кејот на реката Вардар и ги користат спортските капацитети на

Read More

Сите имаат проблем со паркингот особено кога не сакаат да платат или пак нема место. Една жена смислила како сеекогаш да се паркира каде и да посака, а за тоа да не добие казна. Таа со себе си носи и паркинг место. Погледнете го видеото.

Read More

Скопски пазар го прикажа идејното решение за новиот модерен и урбан изглед на најстариот Бит пазар со тоа што ќе се добијат нови 1000 тезги и паркинг простор за 250 автомобили. Досегашната инфраструктура е премногу застарена и нема речиси никаков пристап за автомобили и паркирање,

Read More

Ј.П. Паркинзи на општина Центар во текот на 2016 година ќе им овозможи низа поволности на сопствениците на хибридни возила во македонската метропола. Оние лица што имаат електрично или хибридно возило ќе можат бесплатно да се паркираат на сите отворени јавни паркиралишта со кои стопанисува

Read More

88 годишна старица вчера била удрена од товарно возило „Пежо Боксер“ на паркинг просторот на улицата „Веселин Маслеша“ во Скопје. Во незгодата со повреди се здобила А.С. од каде со возило на Итната медицинска помош е пренесена во ГОБ „Св.Наум Охридски“, каде е задржана на понатамошно

Read More

Надлежните служби во општината Центар во текот на вчерашниот ден започнаа да го расчистуваат теренот во Капиштец на кој е предвидено да никне новото основно училиште што ќе го гради општината на чело со градоначалникот Жерновски. Предвидено е да бидат урнати 17 бараки до крајот

Read More