Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Париз"

Трамп соопшти дека конечната одлука на САД за тоа дали ќе останат во парискиот Договор за климата, може да се очекува следната недела. Ваквото негово соопштение, како и вообичаено, напишано на Твитер, доаѓа откако претходно одби да се обврзе на останување на САД во радикалниот климатски

Read More

Висок претставник на САД изјави дека експлозивот кој е искористен во Манчестер арената е ист со оној кој бил користен за време на нападите во Париз и Брисел, пишува „Гардијан“. Републиканецот Мајк Мекол кој претседава со Комитетот за национална безбедност на Конгресот изјави дека во сите

Read More

При судирите на демонстрантите и полицијата во Франција еден француски полицаец е сериозно изгорен а двајца други се ранети. Судирите настанаа на првомајскиот протест кога дел од демонстрантите фрлија молотови коктели кон полицијата која возврати со солзавец и шок бомби. Насилството во францускиот главен град

Read More

Силна експлозија се случила во средата, во доцните поладневни часови, за време на карневалот во Вијпент кај Париз. Весникот Експрес, наведува дека причина за експлозијата, во која биле повредени околу 18 лица, не е терористички напад. Експлозијата се случила околу 17:30 часот по локално време,

Read More

На станицата Гард де Норд во Париз експлодираше сомнителен пакет, по што настана невидена паника. Полицијата добила пријава за сомнителниот пакет и веднаш реагирала, ја извадила бомбата и извршила контролирана детонација. Се стравува дека се работи за терористички напад. Маса од илјадници луѓе беа евакуирани, а

Read More

Македонската спортско качувачка репрезентација заминува во Париз, каде што од 14 до 18 септември ќе учествува на Светското првенство во спортско качување. Македонија ќе учествува со тројца натпреварувачи. Васил Тасевски, Ванчо Наунов и Виктор Трповски ќе земат учество во две различни дисциплини: Водство и Болдер. Во салата

Read More

Синџирот продавници „Халал“, кој продава месо со гарантирано говедско и живинско потекло, а чија целна група потрошувачи се муслиманите, доби наредба од градските власти во Париз да продава свинско месо и алкохол, или во спротивно ќе се соочи со затворање на продавницата, јавува денеска „Индипендент“. „Халал“

Read More

Околината на Ајфеловата кула во Париз и самиот симбол на престолнината се евакуирани и блокирани од силни полициски сили. Како што пренесуваат светските медиуми, нема официјална потврда од полицијата, но на социјалните мрежи се појавија голем број на фотографии кои го потврдуваат тоа. Сведоците наведуваат дека

Read More

Петмината изведувачи на терористички напади во Брисел и Париз добиле социјална помош од над 50.000 евра од белгиските власти, објави „Волстрит журнал“. Во информациите се наведува дека „некои од осомничените“ земале помош непосредно пред извршувањето на нападите. Еден од мозоците на терористичките напади, Салах Абдеслам добил

Read More

Навивачите жестоко реагираа откако полицијата реши да ја затвори фан зоната под Ајфеловата кула поради преголемиот број на пристигнати луѓе. Инцидентот започна во текот на финалето меѓу Франција и Португалија, а навивачите доаѓаа и од двете страни. За да се избегне ситуацијата да излезе вон контрола

Read More